"Üç Kitaplı Kentler" Sanal Ziyaretçilerini Bekliyor

mimarizm.com / 05 Ağustos 2013

Google Cultural Institute platformuna Türkiye'den katılan ilk araştırma kurumu olan Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, "Üç Kitaplı Kentler" sergisini internet kullanıcılarının beğenisine sundu.Suna ve İnan Kıraç Vakfı koleksiyonundaki Sadrazam Kıbrıslı Kamil Paşa'nın fotoğraf albümünden kurgulanan "Üç Kitaplı Kentler: 19. Yüzyıl Fotoğraflarında Kudüs ve Kutsal Topraklar" sergisi, en uzun süreli barışı Osmanlı İmparatorluğu yönetiminde yaşayan, Kudüs, Gazze, Yafa gibi kentlerdeki inanç çeşitliliğini ve bu zenginliğin mimari yansımalarını konu alırken, mimarlık ve fotoğraf tarihçilerine farklı bir okuma ve yorumlama olanağı da veriyor.

Küratörlüğünü Ekrem Işın'ın, danışmanlığını M. Baha Tanman'ın üstlendiği sergide, 19. yüzyıl sonlarında Kudüs ve Gazze sancaklarında bulunan belli başlı yerleşim birimlerindeki yapıların fotoğrafları yer alıyor. Fotoğraflar, hem Kudüs ve çevresinin ortaçağdan kalma tarihsel yapılarını, hem de 19. yüzyıl modernleşmesinin bölge mimarisindeki etkilerini yansıtmakta.

Bir kısmı Garabed Kirikoryan tarafından çekilen bu görüntülerde 'Kutsal Topraklar'ın zaman içinde geçirdiği dönüşümü izlemek mümkün. Sergide yer alan fotoğraflar aracılığıyla, bölgede yeni bir meslek kolu olarak gelişen yerel fotoğrafçılığın tarihine de bir kapı aralanıyor.
 
Osmanlı döneminin sonlarında inanç ve tutku coğrafyası 'Kutsal Topraklar'daki yerleşim yerlerini, Osmanlı resmi yapıları ve dini yapılarını, gayrimüslim hastaneleri ve mekteplerini, su mimarisini, konaklama tesislerini, askeri tesisleri ve köprüleri yansıtan fotoğrafların bulunduğu albüm, Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü'ne ait. Serginin ilk gösterimi, 10 Eylül - 19 Ekim 2008 tarihleri arasında İstanbul Araştırmaları Enstitüsü sergi salonunda yapılmıştı.


Google Cultural Institute hakkında
Google, dünyanın kültür hazinelerini İnternet'te barındırmak için yüzlerce müze, kültür kurumu ve arşivle iş ortaklığı yapıyor. Kültür sektörünün, çeşitlilik arz eden mirasının daha fazla bölümünü İnternet'te sergilemesine ve böylece bu mirası herkesin erişimine sunmasına olanak tanıyan araçlar oluşturuyor. Google Cultural Institute'ta, sanat eserleri, tarihteki önemli dönüm noktaları ve dünya mirası koruma alanlarının yanı sıra, tüm dünyadaki kültür kurumlarının arşivlerinin arkasındaki öyküleri anlatan dijital sergileri bulabilirsiniz.


"Üç Kitaplı Kentler" sergi turu için
tıklayınız.   

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :