TSMD'de Şehir Dışındaki Ticari Yapılar Tartışıldı

mimarizm.com / 14 Haziran 2013

TSMD Mimarlık Merkezi'nin Seranit Yapı Grubu sponsorluğunda düzenlediği "Ankara'yı Değiştiren Projeler: 10/10 Forumları"nın altıncısı, 13 Haziran Perşembe günü "Şehir Dışı Yerleşim Alanlarında Ticari Yapılar" teması altında gerçekleştirildi.Türkiye Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) Mimarlık Merkezi'nde her ay düzenlenen forumlarda, yapımı devam eden yeni bir proje üzerinden kent, ana aksların dinamiği, gelişimi, değişimi, mevcut ve gelecek öngörüleri inceleniyor.

Şehir Dışı Yerleşim Alanlarında Ticari Yapılar teması altında düzenlenen altıncı oturumda, Yüksek Mimar Gül Güven tarafından tasarlanan Keypark projesi konu edildi. Konuşmacı ve katılımcılar proje üzerinden; şehir dışı yerleşimlerde ticari yapılar, ticaretin son 10 yılda değişen ölçeği ve yapısı, ölçeği içerisinde yeni önermeler, sosyal mekanlar yaratma eğilimi, çevre entegrasyonu, ticari yapıların değişkenleri ve girdilerini tartıştı.Yüksek Mimar Önder Kaya'nın moderatörlüğünü üstlendiği oturum, TSMD Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Hatırlı, Keypark Proje Müellifi Yüksek Mimar Gül Güven, projenin yürütücü mimarı Yüksek Mimar Fatih Erduman, İnşaat Mühendisi Yüksel Konkan, Peyzaj Mimarı Selami Demiralp ve ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Doç. Dr. Banu Aksel 'in  katılımıyla gerçekleşti.

Ocak 2013'ten bu yana devam eden forumlar, mimar ve sektör paydaşlarını sağlıklı bir diyalog ve eleştiri ortamı çerçevesinde bir araya getirerek başkentin mimari gelişimine ışık tutmayı hedefliyor. Mesleki üretim ve süreçlere dair tüm aşamaların, sorunların ve çözümlerin tatışıldığı birebir paylaşım ortamı sunan oturumlar, aynı zamanda mimarlık öğrencileri ve mesleğin yeni katılımcıları için de yol gösterici oluyor.


 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :