TOKİ, Sulukule Gönüllülerinden Alternatif Proje İstedi

mimarizm.com / 29 Temmuz 2009


Sulukule Platformu
ve STOP (Sınır Tanımayan Otonom Plancılar) temsilcilerini, görüşmek üzere Ankara davet eden TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar'ın, alternatif projenin güncellenmesini istediği ortaya çıktı. Hürriyet Gazetesi'nin haberine göre Bayraktar, STOP tarafından hazırlanan alternatif projenin güncellenmesi için gönüllülerden oluşan Sulukule Atölyesi'ne 1 aylık süre vermiş.

Hürriyet'e konuşan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) Şehir Planlama Bölümü öğretim üyesi Erbatur Çavuşoğlu, TOKİ'nin kamuoyunu dikkate alarak kendileriyle temasa geçmesini çok önemsediklerini ifade ediyor. Çavuşoğlu sözlerine şöyle devam ediyor:

"Projemizi güncelleyip yeniden görüşeceğiz. Amacımız dünya mirası Sulukule'ye yakışır, rantsal değil, toplumsal bir proje ortaya çıkarmak. 50-60 kişilik grupla çalışmalarımız sürüyor. Ağustos başında TOKİ'ye projemizi sunacağız. Hareket noktamız, 2005 yılında mahallede yenileme kararı öncesinde yaşayan mal sahibi ve kiracıların projeye dahil edilmesi olacak. Sulukule'nin bir dünya mirası olduğu düşünülerek bu projeyi geliştiriyoruz. Projemizin şimdiki adı ‘Sulukule Toplumsal ve Ekonomik Gelişme Planı ve Mekansal Gelişme Stratejileri'."


İlişkili Haberler
"Sulukule Yenileme Projesi'ne Hayır!"
İlişkili Haberler
Sulukule için hala bir umut olabilir mi?
İlişkili Haberler
Yenileme Projesinin Mimarları Projeyi Anlatıyor
İlişkili Haberler
"En çok İstanbulludan bile daha çok İstanbulluyuz"
İlişkili Haberler
İstanbul Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Başkanı Avukat Ömer Aykul ile Sulukule'deki "hukuk" üzerine
İlişkili Haberler
Dünya üzerindeki en eski roman yerleşimi; Sulukule
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :