Tagliabue, Kentli İnsanın Mutluluğu Üzerine Kurulu 'Zihinsel Peyzajları'nı Anlattı

mimarizm.com / 27 Ekim 2011


"İspanya'da mimarlık uzmanlaşmaya bakmıyor"

Benedetta sunumunun geri kalan bölümünde Barselona'nın atıl sanayi bölgelerinden birinde hayata geçirdikleri dönüşüm projesi Diagonal del Mar'dan ve Expo Shanghai 2010 için tasarladıkları İspanyol Pavyonu'ndan bahsetti.

İspanya'daki mimarların küçük ya da büyük ölçekli her tür proje ile haşır neşir olduğuna dikkat çeken Benedetta, Alman ekolünde veya diğer ülkelerde olduğu gibi peyzaj mimarı, iç mimar gibi ayrı uzmanlık alanlarına gidilmeksizin mimarın, açık ya da kapalı her türlü mekân için çözüm ürettiğini vurguladı.

Hafencity Hamburg yarışmasını da bu sayede kazandıklarının altını çizdi. Hamburg limanı için gerçekleştirdikleri projenin değerinin, kentteki nüfus arttıkça daha da çok anlaşıldığını belirten Tagliabue; "Hamburglular şu anda hava koşulları ne olursa olsun, kamusal mekânlarını Barselonalılardan daha yoğun bir şekilde kullanır oldular" dedi.

Expo Shanghai 2010'daki İspanyol Pavyonu'nun, bu ülkenin neşeli ruh halini soyutlayan, hareketli bir forma sahip olduğuna dikkat çeken Benedetta, Çin ve İspanyol kültürünün ortak paydası hasırcılıktan yola çıkarak yarattıkları pavyonun Şanghay'da kalmasına karar verilen 5 pavyondan biri seçilmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Bu projenin ardından Çin'den pek çok proje teklifi geldiğini ifade eden mimar, şu anda masalarında olan güncel projeler ile sunumunu sonlandırdı.

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :