Tagliabue, Kentli İnsanın Mutluluğu Üzerine Kurulu 'Zihinsel Peyzajları'nı Anlattı

mimarizm.com / 27 Ekim 2011Çocuklarının isimlerine varıncaya dek pek çok şeye ilham veren Santa Caterina Market (Santa caterina Pazaryeri) projesini de ayrıntılı bir biçimde aktaran Benedetta Tagliabue, 10 yıl süren bu büyük kamusal alan düzenlemesine ilişkin şunları söyledi:


"Mezar çatısından mutlu bir yer yarattık"

"Santa Caterina, gerek benim gerekse eşimin çok sevdiğimiz ve çok şeyler öğrendiğimiz bir proje oldu. Çok kapalı bir kent dokusuna sahip Barselona'yı, bu pazaryeri sayesinde biraz daha dışarı açmayı başardık. Başta sadece bu dar sokakları anlamaya ve bunları nasıl açacağımızı çözmeye çalıştık. Pazaryerini, özellikle de çatısını yeniden yarattık.

Pazarın altında 200 yıl önce gotik bir manastır olduğunu keşfettiğimizde bundan gerçekten çok etkilendik. Belediye buranın sadece küçük bir bölümünü arkeolojik sit olarak muhafaza etmeyi, geri kalanında ise proje için kullanmaya karar verdi. Bu noktada mekandaki 'devamlılık hissi', tasarımımız için önemli bir veri oluşturdu. Geçmiş şu andı; tarihi bir mekanda nasıl davranmamız gerektiğini öğrendik. Altta mezarlar vardı, yıkım ve inşaat bir arada yürüyordu. Tarihin sürekli değişim halinde olduğu bilincinden hareketle, kentlilerin kullanmaktan mutlu olacağı bir mekân yaratmak istedik ve neşeli çatımız böyle ortaya çıktı. İspanyol seramik ustalarının yardımıyla, tüm kentten algılanabilen fantastik bir çatı yaptık. Mezar çatısından, mutlu bir yer yarattık. Kızımın ismi Caterina. Oğlum Domenico ise adını, buradaki manastırda yaşayan bir keşişten alıyor. Santa Caterina ile aramızda gerçekten güçlü bir bağ var"

Kentlerdeki dönüşümün toplum üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu düşünen Benedetta, bunda mimarlar kadar siyasilerin de önemli bir role sahip olduğunu hatırlattı ve şöyle devam etti:

"Mimarlar, küçük müdahalelerle insanları daha iyi mekanlara kavuşturmaya çalışmalı."


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :