“Sulukule'de Ne Yapılıyorsa Derhal Durdurulmalı”

yapi.com.tr / Merve AKI / 13 Haziran 2012

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası ile Roman Kültürünü Geliştirme ve Dayanışma Derneği tarafından, Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri Yenileme Alanı ile ilgili olarak Şubat 2008'de açılan davada İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından; avan projelerin kamu yararına uygun olmadığı gerekçesiyle oybirliğiyle iptal kararı verildi. Söz konusu karar ile ilgili olarak; bugün (13 Haziran 2012) TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Karaköy Hizmet Binası'nda bir basın toplantısı düzenledi.Bu kapsamda açıklama yapan Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, "Bugün Sulukule'de yıkımların başladığı günden bugüne kadar gerçekleştirilen bütün uygulamaların hukuksuzluğu saptanmıştır" dedi. Yapıcı, dava süreci boyunca Mimarlar Odası'nın defalarca yürütmeyi durdurma talebi ile İdare Mahkemesine başvuruda bulunduğunu ancak, bu taleplerine cevap alamadıklarını anlattı. Bu kapsamda mevcut süreç üzerinden de anlaşılacağı gibi yürütmeyi durdurma kararlarının büyük öneme sahip olduğunu vurgulayan Yapıcı, alanın yenileme ilan sürecinden iptal kararının verildiği bugüne kadar kırılma noktalarını paylaştı.

Yapıcı, "Ne yazık ki bu önemli karar gecikmiş bir karar olarak hukuk tarihimize geçecek, umarız Sulukule'de yaşanan durum örnek teşkil eder" dedikten sonra, söz konusu gelişmenin çok önemli bir kazanım olduğunu ifade ederek, Mimarlar Odası'nın sürecin takipçisi olacağını vurguladı.İptal kararı alındıktan sonra her idari işlemin hukuksuzluğunun saptandığını anlatan Yapıcı, bu hukuksuzluktan doğan zararların tazmin edilmesi durumunun doğduğunu da aktardı. Sulukule'de inşaat çalışmalarının devam etmekte olduğunu belirten Yapıcı, alanda yeni hak sahibi olan kişilerinde mağdur edildiğini aktararak; "İptal kararına rağmen Sulukule'de işlemlerin devam etmesi açıkça suçtur" dedi.

Yapıcı'dan sonra kısa bir açıklama yapan TMMOB Mimarlar Odası avukatı Can Atalay ise, kesinleşmemiş bir mahkeme kararı ile ilgili bir şey söyleyemeyeceğini belirterek, "İdare mahkemelerinin iptal kararının derhal uygulanması gerekir. Uygulama için hazırlık gerekmesi hlinde ise ancak 30 gün beklenir. Sulukule'de ne yapılıyorsa derhal durdurulması gerekir" dedi.


İlişkili Haberler
"Sulukule Yenileme Projesi'ne Hayır!"
İlişkili Haberler
Sulukule için hala bir umut olabilir mi?
İlişkili Haberler
Yenileme Projesinin Mimarları Projeyi Anlatıyor
İlişkili Haberler
"En çok İstanbulludan bile daha çok İstanbulluyuz"
İlişkili Haberler
İstanbul Barosu Kent ve Çevre Komisyonu Başkanı Avukat Ömer Aykul ile Sulukule'deki "hukuk" üzerine
İlişkili Haberler
Dünya üzerindeki en eski roman yerleşimi; Sulukule
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :