Mamut Art Project Sanatçılarından Maze Sürer'in Düşsel Sığınakları

mimarizm.com / 27 Ekim 2021
Çalışmalarında ilhamını; belirlenmiş bir düzen içinde yersiz duran ya da bulunduğu alanla aidiyet kuramayan her türlü nesne ve canlıdan alan Mamut Art Project sanatçılarından Maze Sürer ile üretimlerine dair bir söyleşi gerçekleştirdik.

"Yolun Sonu" / Detay, Metal, İp&Pas, 60x66x27 cm, 2021.

Her yıl alanında uzman isimlerden oluşan jüri üyeleri tarafından belirlenen sanatçılara disiplinlerarası bir paylaşım ve sergileme imkânı sunan Mamut Art Project'te bu sene genişleyen sergi alanı ve içerikleriyle dopdolu 43 sanatçının eserleri yer alıyor.

Mamut Art Project, yeni sergi tasarımı ile pandemi öncesi ve pandeminin ilk yılında yapılan uyarlamaların bir sentezi ile ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Eserler, kurulduğu günden bu yana birlikte düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı teşvik eden bir platform olarak, sanatın her dalından yaratıcı ve üretici örneklere ev sahipliği yapan Yapı Kredi bomontiada’nın üç farklı mekanında ücretsiz olarak 31 Ekim'e kadar görülebilir. 

Bu sanatçılar arasında; işlerinde biçimsel, işlevsel ve simgesel olarak çokkatmanlı bir anlam alanı açan yıkıntı kavramı temelde, kendini izole eden insan benliğini yansıtan Maze Sürer ile üretimlerine dair bir söyleşi gerçekleştirdik.

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

İsmim Maze Sürer, Ankara’da doğdum ve yaşıyorum. Ortaokul - lise zamanı bir süre Rusya’da yaşadım, sonra geri döndüm ve Hacettepe Ünversitesi’nde Arkeoloji bölümüne başladım. 2016 yılında ise Arkeoloji bölümünü bırakarak yine Hacettepe Üniversitesi’nde Heykel bölümüne başladım. 2018-2019 akademik yılında Erasmus öğrencisi olarak Carrara, İtalya’da bulundum. Bölümümden derece ile mezun oldum ve aynı bölümde yüksek lisansa devam etmekteyim.

Sergilediğiniz işlerinizin temelinde hangi duygular yatıyor?

İşlerimin temelinde “yersizlik” kavramı var. Bu kavramı düşünsel olarak, madden ve manen zihnimde bir araya getirerek kurduğum kompozisyonlar aracılığıyla araştırıyorum. Birey için ‘ait olmama’ durumuyla; mekan için ‘hiçbir yer olma/hiçbir yerde olmama’ bağlamlarında çalışmalar yapıyorum. Duygusal olarak melankoli gibi birçok tanımdan bahsedebiliriz, zaten düşünsel süreçten itibaren tamamen duygusal temelli üretimler yapıyorum. Temelde, bir noktada hissettiklerimle başlıyor her şey.

"Hiç Bir Yerin Ortasında" / 6, Oksitlenmiş Metal, Ahşap & Zift, 113x52x36 cm, 2021.

Eserlerinizde beslendiğiniz konular nelerdir?

İnsanlar, modern kent yaşamı, kurallar, sınırlar... Belirlenmiş bir düzen içinde yersiz duran ya da bulunduğu alanla aidiyet kuramayan her nesne, her canlı bana ilham veriyor. İnsanların içsel dünyalarındaki acıları bana ilham veriyor. Taşrada, harabe haline gelmiş eski bir yapı gibi, veya yaşadığı topluluğun içinde kendini olduğu haliyle ifade edemeyen bir birey gibi.

İzleyicide eserlerinizle hangi duyguların öne çıkmasını hedefliyorsunuz?

Araştırdığım konular çerçevesinde işlerimin de paralel olarak umutsuz, ıssız, yalnız, melankolik bir aura yarattığını düşünüyorum. Öfkeli olmayan ama yumuşak da olamayan bir dille aynı hisleri izleyiciyle paylaşabilmeyi diliyorum. İşlerimi gören birinin yarattığım düşsel mekanlara çekilmesi ve bir şekilde ‘hissetmesi’ tüm bu süreçte gözettiğim en önemli gayem.

"Düş Katmanları" / Detay, Metal, İp & Akrilik Boya, 114x40x30 cm, 2021.

Teşekkürler. Maze Sürer'in ve daha bir çok sanatçının çalışmalarını 31 Ekim'e kadar Yapı Kredi bomontiada’nın üç farklı mekanında ücretsiz olarak ziyaret edebilir, daha kapsamlı bir seçkiyi mamutartproject.com adresi üzerinden izleyebilirsiniz.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
  • İsmail Özdemir 7 ay önce Çerkes toplumu olarak Maze'mizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz...
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :