Mamut Art Project 2020

mimarizm.com / 08 Ekim 2020
Mamut Art Project’in 2020 edisyonu, pandemi koşullarına uygun olarak tasarlanan yeni yapısıyla fiziksel ve çevrimiçi olmak üzere, 27 Ekim - 8 Kasım tarihleri arasında, iki farklı platformda sanatseverlerle buluşuyor.

Eylül Çekiç; "İREM”, Video, 3’31’’, 2018.

Mehmet Sıddık Turan, "Kahkaha", Tuval Üzerine Yağlı Boya, 70x100 cm, 2018.

Mamut Art Project 2020, 27 Ekim Salı günü çevrimiçi platformunda ve yeni mekanı Yapı Kredi bomontiada’da eş zamanlı olarak başlıyor. Türkiye genelinde 8 yıldır kesintisiz olarak bağımsız yeteneklere sergi alanı sunmanın yanı sıra, portfolyo günleri, sağladığı süresiz danışmanlık ve iletişim desteği ile sanatçılarını sanat profesyonelleriyle buluşturan Mamut Art Project’te bu yıl 1.500 başvuru arasından seçilen 49 sanatçının eserleri sergilenecek.

Kurulduğu günden bu yana birlikte düşünmeyi, üretmeyi ve paylaşmayı teşvik eden bir platform olarak, sanatın her dalından en yaratıcı ve üretici örneklere ev sahipliği yapan Yapı Kredi bomontiada’da, pandemi şartlarına uygun bir ziyaretçi sistemi ve sadeleştirilmiş sergi tasarımı oluşturan Mamut Art Project, sunacağı bu yeni yapıda sanatçılara atölye formatında yer verilirken, ziyaretçilerin randevu alarak eserleri ücretsiz deneyimlemelerinisağlayacak.Kendini sürekli yenileyerek daha fazla sanatçıyı sektöre kazandıran ve İstanbul’un sanat haritasında heyecanla takip edilen Mamut Art Project, 2020 edisyonunda yer alan eserleri aynı zamanda kurduğu çevrimiçi platformunda bir araya getirerek daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor. 

Kavachi, “Today I Am an Artist Tomorrow I Will Be a Dishwasher Today I Am a Dishwasher Tomorrow I Will Be an Artist”, 2018.

Mamut Art Project’ten Çevrimiçi Platform

Bu sene sunulacak 49 sanatçının 400’e yakın eserinden oluşan zengin seçki, Mamut’un internet sitesi ve sosyal medya kanalları üzerinden birbirinden farklı formatlarda sanatçıları ve sanatseverleri bir araya getiriyor. Aynı zamanda Mamut sanatçılarıyla ilgili kaynak oluşturacak olan mamutartproject.com, yenilenen yüzüyle Mamut 2020’de yer alan eserleri çevrimiçi platformuna taşıyor. İlgilenenlere ücretsiz sanat danışmanlığı hizmeti verecek olan platform, önümüzdeki dönemde içeriğini genişleterek Mamut sanatçılarını dünyanın her yerinden sanatseverlerle buluşturacak. 

Kerem Kuşcu; “Çevrim”, Kraft Üzerine Karışık Teknik, 70x100 cm, 2019.

Mamut Art Project Kurucu Direktörü Seren Kohen Mamut 2020 ile ilgili olarak İçerisinde bulunduğumuz süreci göz önünde bulundurarak, sanatçılarımız, koleksiyoner ve tüm takipçilerimiz için gerçekleştirilebilecek en uygun Mamut yapısı üzerinde çok düşündük, çalıştık. Dönem şartlarına uyum sağlayarak ve getirdiği tüm yeniliklere açık olarak mümkün olanın en iyisini sunduğumuza inanıyoruz. Tüm samimiyet ve heyecanımızla 2020’ye uyarlanmış yeni Mamut’u ve 49 sanatçımızı sizlerle tanıştırmak için sabırsızlanıyoruz" yorumunda bulundu. 

Selin Türkü Birben; “Ben Keyfim ve Kahyası“, Dijital Çizim, 41x27 cm, 2019.

Mamut Art Project 2020 İçin 1500 Başvuru Yapıldı

Geçen sene 20.000’e yakın bin kişi tarafından ziyaret edilen Mamut Art Project’in bu yılki başvuru sürecinde; Mamut ekibi Portfolyo Günleri kapsamında toplamda 250’yi aşkın sanatçı ile birebir portfolyo görüşmeleri gerçekleştirdi. Yeni sanatçıların üretimleriyle gelişen Mamut Art Project, geçtiğimiz yedi yıl boyunca 350’nin üzerinde umut vaat eden yeteneği sanatseverlerle buluşturdu. Mamut’a 2020 edisyonu için yurt içi ve yurt dışından. 1.500 başvuru yapıldı ve bu zamana kadar ulaşılan en yüksek sayı oldu. 

Her yıl alanında uzman isimlerden jüri üyeleri tarafından belirlenen sanatçılara disiplinlerarası bir paylaşım ve sergileme imkânı sunan Mamut Art Project’in bu yılki jürisinde; Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım Programı Koordinatörü, sanatçı ve müzisyen Selçuk Artut, küratör, yazar ve SAHA Derneği Direktörü Çelenk Bafra, sanatçı Aslı Çavuşoğlu; artSümer Galeri Kurucusu Aslı Sümer, OMM -Odunpazarı Modern Müze'nin kurucusu ve koleksiyoner Erol Tabanca bulunuyor.

Taylan Demirbiler; “İsimsiz”, Gravür (kağıt üzerine metal baskı, 24x35 cm, 2019.

Sanatın genişleyen yönü ve açılımlarıyla sergilenecek işler arasında seramik, heykel, ahşap gibi üç boyutlu çalışmalar, video, animasyon, illüstrasyon, dijital, fotoğraf, kolaj, yerleştirme, sokak sanatı ve resim dahil olmak üzere birçok alanda üretimler yer alıyor. Sanatseverler bu sene Mamut’un 8. edisyonunda değişen dünya koşulları, ekoloji, yeni form ve yapı arayışının ışığında; ses algısı, küresel sorunlar odağında insan gibi güncel konuların özgün yorumlarını deneyimleyebilecek.

Zelal Özkan; “Eski Koltuk”, Tuval Üzeri Yağlı Boya, 110x120 cm, 2019.

Mamut Art Project 2020 ile ilgili duyuruları takip etmek ve randevu almak için mamutartproject.com adresi ziyaret edebilir ve sosyal medya hesapları takip edilebilir. 


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :