Doğal Taşa Odaklanmış STONELINE Yayınları, Yayın Hayatına Başladı

Uğur Doğan / 28 Kasım 2022
İlk kitabı "Doğal Taş Cepheler/Planlama İlkeleri, Projeler ve Yapılar" ile yayıncılık hayatına başlayan STONELINE Yayınları'nı ve kitabın içeriğini Yayın Yönetmeni Gülçin İpek ile konuştuk.

Bu yıl 25. yılını kutlayan ve doğal taş sektöründeki faaliyetlerini uluslararası alanda sürdüren STONELINE Yapı Ürünleri, doğal taşı konu alan referans kitaplar üretmek üzere “STONELINE Yayınları”nı kurdu. STONELINE Yayınları, Türkiye’nin doğal taşa odaklanmış ilk yayınevi oldu. Bir yapı malzemesi firmasının faaliyet alanında literatürü geliştirmek adına gerçekleştirdiği bu girişimini sektörel yayıncılığa ve dolayısıyla kültür hayatımıza yaptığı katkı nedeniyle kutluyor ve bu girişimlerinin örnek alınmasını umuyoruz. STONELINE Yayınları Yayın Yönetmeni Gülçin İpek ile yayınevine ilişkin konuştuk.  

STONELINE Yayınları fikri nasıl ortaya çıktı? Amacı, hedefleri nelerdir?

STONELINE, sosyal sorumluluk anlayışı ile kuruluşundan bugüne eğitime, sanata ve kültürel etkinliklere destek veren bir firma. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın (İKSV) da destekçileri arasında. AURA-İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi’nin ise kurucuları ve destekçileri arasında yer alıyor. STONELINE ile üç yıl önce yollarımız kesişti. Kurumun sosyal sorumluluk anlayışının bir devamı olarak “doğal taş konusuna odaklanmış bir yayınevi” kurmak istediklerini benimle paylaştılar. Öncelikli amaçları, tarihi yapılarda kullanılan doğal taşları belgelemekti. İki yıl önce yayınevini yapılandırarak, kuruluş amacını destekleyen bir yayın programı oluşturduk.

Yayınevi olarak hangi alanlarda yayınlara yer vermeyi planlıyorsunuz? Ana konusu doğal taş olmayan eserlere de yer verecek misiniz?

STONELINE Yayınları’nı, doğal taşa odaklanan, bu konuda kaynak niteliğindeki araştırma ve eserleri yayımlayan bir yayınevi olarak kurguladık. Doğal taş odağında hazırlayacağımız kitaplarla mimarlık, içmimarlık, kültür, sanat, tasarım, arkeoloji, jeoloji alanlarına katkıda bulunmayı, yine bu alanlarda yayına dönüşebilecek nitelikteki akademik araştırmaları desteklemeyi hedefliyoruz.

Uluslararası alanda dahi doğal taş özelinde yayımlanan kitap sayısı oldukça sınırlı. Öncelikle eksikliğini tespit ettiğimiz konularda, uzmanları bir araya getirerek kitapları hazırlamayı ve yayımlamayı amaçlıyoruz. Zaman zaman ilk yayınımız gibi çeviri yayınlara da yer vereceğiz. Bize ulaşan araştırmaları ve kitap önerilerini de değerlendirerek literatüre kazandırmak hedeflerimiz arasında.