SALT'ta Bu Hafta Modernizm ve Arkeoloji Konuşulacak

mimarizm.com / 16 Ocak 2012
SALT'ta Bu Hafta Modernizm ve Arkeoloji Konuşulacak

"Geçmişe Hücum" ve "Peçesi Açılan Modernizm / Tarihleri Örgülemek" sergileriyle bağlantılı iki konuşmaya ev sahipliği yapan SALT Beyoğlu, 18 Ocak Çarşamba günü sanat tarihçisi Prof. Dr. Bernd Nicolai, 20 Ocak Cuma günü ise sanatçı Jananne Al-Ani'yi konuk ediyor. Açık Sinema'da gerçekleştirilecek etkinlikler, saat 18:30'da başlayacak.


"Uysal Beden: 1930'dan 1950'ye Türk Mimari Modernizminde Aktarım, Tercüme ve Tepki"

Gülsün Karamustafa'nın SALT Galata'da 22 Ocak'a kadar görülebilecek "Peçesi Açılan Modernizm / Tarihleri Örgülemek" adlı enstalasyonu bağlamında gerçekleştirilen söyleşide Bernd Nicolai, 1930-1950 yılları arasında Türkiye'nin yaşadığı modernleşme sürecini mimari açıdan ele alacak.


  Bruno Taut tarafından tasarlanan Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi binasının giriş salonu (1937-1940)
  Fotoğraf: Markus Hilbich


Nicolai, Batı'yla 30 sene süren zorlu ancak bir o kadar zengin ilişkilerle, yakın zamanda keşfedilmiş arşivlerden çıkan, neredeyse hiç bilinmeyen projelerden bahsedecek.


Jananne Al-Ani, "Bak kim var?"da

Doğaçlama etkinlik dizisi "Bak kim var?" kapsamında SALT'a konuk olacak Jananne Al-Ani'nin konuşması, "Geçmişe Hücum: Osmanlı İmparatorluğunda Arkeolojinin Öyküsü, 1753-1914" sergisinin sunduğu fikirleri geliştirmek üzere planlanan bir etkinlik serisi kapsamında gerçekleştirilecek.


  "Shadow Sites I" videosundan bir görüntü


Al-Ani, 2007'den bu yana, Ortadoğu'nun mücadele ve heyecan dolu topraklarında bedenin kaybolmasını irdeleyen "The Aesthetics of Disappearance: A Land Without People" (Kayboluşun Estetiği: İnsansız Bir Toprak) adlı işi üzerinde çalışıyor. Proje, Shadow Sites I (2010) ve Shadow Sites II (2011) adlı videoları da içeriyor.
 
Konuşmaya ek olarak, Ürdün'de farklı bölgelerin havadan çekilen fotoğraflarından oluşan "Shadow Sites I" videosunun tekrarlı gösterimi, 19-22 Ocak tarihleri arasında SALT Galata'daki Oditoryum'da yapılacak. 16 mm formatında çekilen video, arkeolojik alanlar kadar; endüstriyel çiftçilik, maden çıkarma ve askeri eğitimler gibi yakın zamanlı faaliyetler nedeniyle toprak yüzeyinde oluşan izlere de ışık tutuyor.
 

Konuşmacılar Hakkında

Prof. Dr. Bernd Nicolai
Ortaçağ mimarisi, modern mimari ve heykel sanatı (19. ve 20. yüzyıl) odaklı Sanat Tarihçisi Nicolai, Bern Üniversitesi Sanat Tarihi Enstitüsü'nde profesörlük yapıyor. 2005'ten itibaren, Bern Üniversitesi Mimarlık Tarihi ve Anıt Koruma Bölümü'nde kürsüsü bulunuyor. Ayrıca, geçtiğimiz yıldan bu yana "İç Mekân: Sanat, Mekân ve Performans" adlı Sinergia araştırma grubunda çalışma yapıyor. "Modern ve Sürgün: Almanca Konuşulan Ülkelerin Mimarları Türkiye'de 1925-1955" adında bir kitabı bulunuyor.
 
Jananne Al-Ani
1966'da Irak, Kerkük'te doğdu. Byam Shaw School of Art'ta Güzel Sanatlar eğitimi alan Al-Ani, Royal College of Art'ta fotoğraf alanında yüksek lisansı yaptı. Darat al Funun, Amman; Tate Britain (Art Now) ve Londra'daki İmparatorluk Savaş Müzesi'nde solo sergiler düzenledi. 2011 Abraaj Capital Art Prize ile East International Award sahibi Al-Ani, Londra'da yaşıyor ve çalışıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :