Re-ACT Projesinin İlk Paneli "Batıdaki Doğu" Berlin'de Gerçekleştirildi

mimarizm.com / 13 Mart 2012

Türk Serbest Mimarlar Derneği'nin yürüttüğü Re-ACT projesi kapsamındaki ikiz panellerden ilki olan "'Batıdaki Doğu': Avrupa kentlerini çok kültürlü değişim kapsamında anlama ve yeniden okuma" Berlin'de gerçekleştirildi.

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) tarafından yürütülmekte olan Re-ACT (Re-reading Architecture as a Cultural Transformation – Kültürün izlerini mimarlık üzerinden [yeniden] okumak) projesi kapsamında, Doğu ile Batı arasındaki farklılıkların dönüşümünü tartışmaya ve anlamaya yönelik, Berlin ve Ankara'da birbiriyle bağlantılı iki panel düzenleniyor. Re-ACT projesi kapsamındaki panellerden ilki, "'Batıdaki Doğu': Avrupa kentlerini çok kültürlü değişim kapsamında anlama ve yeniden okuma" başlığı ile 12 Mart 2012 Pazartesi günü Berlin'de düzenlendi. Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nun da katıldığı panelde, mimarlar ve diğer disiplinlerden gelen konuşmacılar, Avrupa'da yaşayan azınlıkların kent mekânını tüketme biçimleri ve içinde yer aldıkları fiziksel ortamla girdikleri dönüştürücü ilişki üzerine düşüncelerini paylaştılar. 

Berlin'deki Deutsches Architektur Zentrum (DAZ) Taut Hall'de yaklaşık 100 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen etkinlik, "Kale'den Kule'ye" isimli fotoğraf sergisi açılışı ile başladı. Küratörlüğünü Prof. Dr. Ayşen Savaş ve Doç. Dr. Güven İncirlioğlu'nun üstlendiği sergide kullanılan fotoğraflar, proje paydaşı Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) tarafından yürütülen "Benim Ankara'm" fotoğraf atölyesi çalışması ile elde edildi.

Moderatörlüğünü Doç. Dr. C. Abdi Güzer'in üstlendiği "'Batıdaki Doğu: Avrupa kentlerini çok kültürlü değişim kapsamında anlama ve yeniden okuma" başlıklı panele geçildi. Mimar Ercan Ağırbaş, gazeteci Tanıl Bora, mimar Paul Böhm, kültürlerarası pazarlama ve iletişim uzmanı Dr. Bilgen Coşkun ve mimar Birsen Coşkun Öztürk panele konuşmacı olarak katılan isimlerdi.Re-ACT kapsamındaki ikiz panellerin ikincisi, "'Doğudaki Batı': Modernizmi Ankara şehrinde sürdürülebilir bir proje olarak anlamak ve yeniden okumak" başlığı ile Mayıs ayında Ankara'da düzenlenecek. 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :