"Benim Ankara'm" Fotoğraf Atölyesi Devam Ediyor

mimarizm.com / 03 Ocak 2012

Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) tarafından hayata geçirilen "Re-ACT" (Re-Reading Architecture as a Cultural Transformation - Kültürün İzlerini Mimarlık Üzerinden [Yeniden] Okumak) projesi kapsamında planlanan ve Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD) tarafından yürütülen atölye çalışmaları devam ediyor.

Şubat ayı itibariyle sona erecek olan atölyelerde gerçekleştirilecek çalışmalar sonucunda iki ayrı sergi düzenlenecek. Bunlardan ilki; jüri tarafından seçilecek eserler ile açılacak fotoğraf sergisi olacak. Küratörler Prof. Dr. Ayşen Savaş ve Doç. Dr. Güven İncirlioğlu'nun tasarlayacağı, fotoğraflar ile Ankara maketinin sergilediği mekân arasında ilişki kuran ve projenin temasının genel izleyici ile paylaşılmasını kolaylaştırmayı amaçlayan ikinci çalışma ise; elde edilen fotoğrafların grafik bir tasarım içinde sunulduğu bir sergi olacak."Benim Ankara'm Fotoğraf Atölyesi", AB Sivil Toplum Diyaloğu Projesi kapsamında alınan hibe ile yürütülmekte olan, Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli, çok boyutlu ve sürdürülebilir Re-ACT projesinin önemli bir parçasını oluşturuyor. Atölyelerde kentlilerin çalışma konusunu, Ankara'nın ana arterlerinden Atatürk Bulvarı'nın karşılıklı iki çeperi oluşturuyor. Yapılan çalışmalarda bu iki çeper ile onları besleyen arka koridorlardan akan yaşam, kamusal alan kullanımı, mekânsal eylemler, etkinlikler, kısacası fiziki mekân ve sosyal mekân arasındaki ilişki inceleniyor.

Atölyelerde çekilen fotoğraflar, yalnızca modern farkındalığa doğru temel bir değişim geçirmekle kalmayacak, aynı zamanda moderne karşı geleneksel, küresele karşı yerel gibi çelişkileri önüne geçilemeyecek biçimde yapısında bulunduran bir başkent olan Ankara kentindeki "tasarlanmış yapılı çevre"yi oluşturacak.

Atölye kapsamında Ankara'nın model olarak alınmasının başlıca sebepleri şöyle sıralanıyor:

- Kuruluşundan itibaren özellikle ana aksında bütün sosyo-kültürel süreçler ile tarihi süreçteki kırılmaların okunabileceği bir yapıya sahip olması,
- Türkiye'nin modernleşme ve Batı ile değer bütünleşmesi oluşturma sürecinin başlangıç noktası olması ve bunun mimarlık ile planlamaya yansıma biçimlerini temsil etmesi.

TSMD'nin AB Bakanlığı, Kültür Sanat Hibe Programı Sivil Toplum Diyaloğu Projesi kapsamında almış olduğu hibe ile yürütmekte olduğu Re-ACT projesi çerçevesinde yapımı sürmekte olan 1/500 ölçekli Ankara kent maketi, Türkiye'de bir ilki hayata geçirecek.

Re-ACT projesi; T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı'nın desteği ve ODTÜ, Mimarlar Derneği 1927, AFSAD, DOCOMOMO'nun paydaşlıklarıyla gerçekleştiriliyor. Proje finansmanının büyük bölümünü karşılayan AB'nin yanı sıra Almanya'dan BDA (Bund Deutscher Architekten) ve Hollanda'dan ARCAM (Amsterdam Centre for Architecture) da Re-ACT'te proje ortağı olarak yer alıyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :