PROSteel 2015'te Birincilik Ödülü İptal Edildi

mimarizm.com / 30 Nisan 2015


Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) ve Borusan Mannesmann işbirliğinde, Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) organizasyonu ile düzenlenen "PROSteel 2015 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması"nda, birinci seçilen projenin ödülü, esinlenme düzeyini aşan benzerlikler taşıması nedeniyle iptal edildi.

28 Nisan 2015 Salı günü saat 18:00'de Yapı-Endüstri Merkezi'nde yeniden toplanan jüri, birinci ödüle değer görülen 26 Sıra No'lu projenin, daha önce yapılmış bir projeyle kavramsal, mekansal ve yapısal anlamda esinlenme düzeyini aşan benzerlikler taşıması nedeniyle, 1. ödül değerlendirmesinin iptal edilmesine oy birliğiyle karar verdi.

Dr. Selim VELİOĞLU, Cem SORGUÇ, Dr. Selçuk İZ, Yaşar MARULYALI, Prof. Dr. Hasan ŞENER (Jüri Başkanı), Prof. Dr. Ayhan USTA'dan oluşan jüri, ilgili kararı, şartnamede belirtilen aşağıdaki maddeyi dikkate alarak verdiğini duyurdu:

"Yarışmaya sunulan bir projenin konseptinin ve tasarım kararlarının, daha önce yapılmış bir projeyle önemli ölçüde örtüştüğünün, dolayısı ile yapılan "aktarma" nedeniyle projenin özgün olmadığının belirlenmesi halinde söz konusu proje Jüri tarafından yarışma dışı bırakılır, ödül verilmişse ödülü geri alınır. Ödülün geri alınması halinde, diğer projelerin sıralamasının değişip değişmeyeceğine jüri karar verir."


1. Ödül iptal gerekçe metni için tıklayınız.

Yarışma sonuçlarına ulaşmak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :