'Projeler Çarpışıyor' İlk Ürününü Beykoz'da Verdi

mimarizm.com / 04 Mart 2014

Mimarlık öğrencileri, ‘Projeler Çarpışıyor' sosyal sorumluluk kampanyasında çizdikleri projeler ile kıyasıya yarıştı. Kazanan ekibin projesi, Beykoz'da bir anaokulu sınıfında hayat buldu.Türkiye'deki 30 üniversitenin ve yurtdışından 10 seçkin üniversitenin mimarlık ve iç mimarlık fakültelerinde eğitim gören öğrencilerin katkılarıyla gerçekleşen ‘Sosyal Sorumluluk Projesi' hayata geçti.

Prof. Gündüz Gökçe, Atilla Kuzu, Levent Çırpıcı, Şebnem Buhara ve Zafer Karoğlu'nun jüriliğini yaptığı; İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın destekte bulunduğu ‘Projeler Çarpışıyor' yarışmasının ilk adımı Beykoz Görele Mahallesi'nde bulunan Zübeyde Hanım Ana Okulu ile başladı. Mimarların çizdiği, tasarımcıların uyguladığı projede zeka küpünden yola çıkılarak, hem odaları hem de dış cephesiyle çocukların eğlenerek eğitim göreceği bir yuva yaratıldı.

Proje koordinatörü Semih Artün yarışma ile ilgili olarak, "Türkiye'deki mimarlık ve iç mimarlık öğrencilerinin sosyal sorumluluk projesi kapsamında yarıştıkları bir projeydi. Yarışma kapsamında jüriye çıkan öğrencilerimiz projelerini tanıttı ve tanıtılan projelerden bir tanesi seçildi. O proje de çizgide kalmasın diye uygulamamız gerekiyordu. Bu yüzden bir anaokulu seçtik. Orası da Beykoz'daki bu anaokulu oldu. Bunu huzur evlerinde, hayvan barınaklarında, parklarda yapabiliriz" dedi.

Tarkett'in zeminlerin yenilenmesine sponsor olduğu anaokulunda 57 m² yüksek seri homojen PVC zemin kaplamalarından iQ Optima uygulandı. Çizimin birebir gerçeğe dönüştürüldüğü zeminde, kırmızı, mavi, yeşil, pembe, siyah, gri ve mavi renkleriyle anaokulu öğrencileri için göz alıcı ve dinamik bir ortam oluşturuldu.

Yılda en az 12 projenin hayata geçirilmesini planlayan Projeler Çarpışıyor ekibi, 2. proje için hazırlıklara başladı.
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :