Plaza Yaşamı: Bir Dayatma ve Kanıksama Durumu

mimarizm.com / Amber EROYAN / 09 Mayıs 2012

'Plaza' demekle plaza olunmuyor...

Panelin ikinci konuşmacısı Propin Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık şirketinin kurucu ortağı Ebru Ersöz idi. Plazanın uluslararası standartlardaki tanımının 'A sınıfı ofis binası' olduğunu söyleyen Ersöz, "Cam dış cepheye sahip her bina plaza değildir. Plaza, yani A Sınıf Ofis Binası olmak için çeşitli kriterler vardır" dedi.

Moderatör Nil Aynalı'nın sorusuna cevaben, plazaları talep edenlerin, belli bir kurumsallığa ulaşmış global şirketler olduğunu belirten Ersöz, bu bağlamda imgenin çok önemli olduğunu, herkesin diğerinden yüksek bina istediğinin altını çizdi. Yüksek yapılardaki esas sorunun ise 'efektiflik' olduğuna değinen Ebru Ersöz, bilinçsiz mal sahiplerinin diretmesi sonucunda kiracı sorunu yaşanabileceğine dikkat çekti. Kentsel dokuya uyumlu proje üretmenin ve kullanıcı isteklerine kulak vermenin önemini vurgulayan Ersöz, bu hususlara dikkat edince iş yeri verimliliğinin de arttığını belirtti. Nevzat Sayın'ın Göksu Ofis projesinin bu duruma iyi bir örnek teşkil ettiğini ekledi.


Mimar, "cennetten gelen şiddetli rüzgar"a karşı kanat çırpma kudretine sahip mi?

Armona Denizcilik binaları projesi üzerinden 'plaza' tartışmasına katılan Ahmet Tercan, "Mimarın aktör olarak rolü nedir? Dönüştürücü rol üstlenebilir mi?" sorularına yanıt aradığı konuşmasına, Paul Klee'nin "Angelus Novus" adlı tablosundan esinlenerek Gershom Scholem tarafından kaleme alınan şiir ile başladı.

Cennetten gelen kuvvetli rüzgar nedeniyle kanat çırpmakta zorlanan melek tasvirine göndermede bulunan Tercan, mimarın da tıpkı bu melek gibi, 'uhrevi gücü'nü nasıl kullanacağını bilemediğinden bahsetti. Cennetten gelen rüzgar gibi, birden ortaya çıkan ve nedensel olmayan 'tarihselcilik' olgusu ile baş etmenin güçlüklerine değinen Tercan, 1940 yılında inşa edilen iki bina ile arada kalan kömürlüğü, Armona Denizcilik için nasıl bir ofis yapısına dönüştürdüklerinin hikayesini aktardı.  norm Mimarlık imzasını taşıyan Kuruçeşme'deki Armona Denizcilik binalarının yerleşim planı ve cephe detayı.


Cam cepheyi kesinlikle reddeden Boğaziçi İmar Müdürlüğü ile cam cephede direten işverenin taleplerinden yola çıkarak, her iki tarafı tatmin eden çift cepheli bir çözüme vardıklarını proje görselleri eşliğinde dinleyiciler ile paylaştı.


Sonraki sayfada:

N. Sayın: "Gayrimenkul uzmanları plaza dışında başka seçeneğimiz yokmuş gibi davranıyor"


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :