Papa Mimariye İlham Verdi

Filiz YAVUZ / 11 Şubat 2008

Milan'da bulunan "Parish of San Luca Evangelista Kilisesi"ndeki yenileme çalışmaları geçtiğimiz Haziran ayında son buldu. "Yuman Architetti"den Marco Micheletti tarafından gerçekleştirilen, kilisenin yenilenmesine  ve fonksiyonel olarak yeniden tanımlanmasına yönelik  çalışmalar, uykusuz geçen gecelerin ardından bitti. 

 1956 – 1960 yılları arasında inşa edilen "Parish of San Luca Evangelista Kilisesi"nin yenilenmesine başlanırken, temel kaynak Papa ve O'nun yazıları oldu. Çünkü papa, çeşitli disiplinlere yardımcı olmak amacıyla, öğretilerini basit bir biçimde tarih ettiği yazılar kaleme alıyordu. Kilisenin yenileme projesi yapılırken de O'nun yazılarını rehber oldu.

Papa, her ne kadar öyle düşünülmese de, çalışmalarında mimarın çıkış noktasının olgunlaşarak projeye dönüşmesinin, yani tasarım sürecinin, bina yapmaktan daha uzun süreceğini söyler ve tasarımın öneminin altını çizer.

Sadeliğin şapeli

Genelde küçük kiliselerde görülen ulaşılabilirlik, alan kullanımı ve çevresel sorunlar "Parish of San Luca Evangelista Kilisesi"nde de vardı ve öncelikle bu sorunlara çözüm bulmak gerekiyordu. Daha önceden çeşitli tadilatlar geçirmiş olan kilise avlusu ile giriş yeniden yapılandırıldı; ulaşılabilirlik için, merkezi alan ve giriş yeniden tasarlandı ve alanın sağındaki metal merdiven ile kilisenin altındaki alan yenilendi.

Aydınlık camına doğru çevrilmiş yeni rota, kilisenin çeşitli seviyedeki bölümlerini birbirine bağlıyor ve alttaki şapele gitmek için size yol gösteriyor.  Şapelde de bir takım yenilemeler yapıldı. Merkezdeki dikdörtgensel alanın biçimi değiştirildi; tavan genel formu dalga şeklinde olan geçici tavana çevrildi ve sunağın köşesi yuvarlak hale getirilerek ayrıca duvar yapıldı.  Böylece şapelin sadeliği, ışığın ve materyallerin etkileyici kullanımı ön plana çıkmış oldu.

Sadece, girişin sırlanmış duvarı ve yine girişteki, güneşten korunmak için çelikten tasarlanmış -ruhani dünyaya açılan- oda, çalışmanın olumsuz noktaları olarak değerlendirilse de, çalışmanın titizliği su götürmüyor.

Haber, domusweb'de Silvia Monaco imzasıyla yayımlanan yazıdan derlenmiştir.

 


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :