Osmanlı'dan Günümüze Ulusalcılık, Mimari-Politik ve Mimar Müellifin Değişe(meye)n Yüzü

mimarizm.com / E. Seda KAYIM / 05 Haziran 2009


Osmanlı Bankası Müzesi tarafından düzenlenen "Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif" sergisi kapsamında "Türkiye'de Ulusalcılık ve Mimarlık" adlı bir sempozyum gerçekleştirildi. 19. yy'ın sonlarından bu yana Türkiye'de mimarlık ortamının ve estetik tahayyülün şekillenmesinde etkili olan siyasal düşüncelerin başında gelen "ulusalcılık" kavramını, Eldem'in çalışmalarıyla sınırlı olmayan bir çerçevede ele almayı amaçlayan sempozyuma oldukça yoğun bir katılım vardı.

Sedad Hakkı Eldem'in doğumunun 100'üncü yılı vesilesi ile 2008'de Osmanlı Bankası Müzesi tarafından başlatılan sergi dizisi, "Sedad Hakkı Eldem I, Gençlik Yılları" ve "Sedad Hakkı Eldem II, Retrospektif" başlıkları ile gerçekleştirilmişti. 5 Temmuz'a kadar sürecek ikinci sergi kapsamında ve Sedad Hakkı anısına düzenlenmesine karar verilen "Türkiye'de Ulusalcılık ve Mimarlık" sempozyumunda ise, gündemdeki yeri hiç aşınmazmış gibi gözüken ulusalcılık – mimarlık ilişkisine geniş bir kronolojik açılım içinde değinilmeye çalışıldı. Söz konusu sorunsala dair yeni tartışma başlıkları açmak ve dolayısıyla mimarlık düşüncesi, koruma-restorasyon, şehircilik, mimari mesleki pratik, siyasal iktidar yapıları – mimarlık ilişkileri gibi konuları yeni katkılara açmak olan toplantıya Nevzat Sayın, Afife Batur, Burcu Kütükçüoğlu gibi isimler de izleyici olarak katıldı.

Sempozyumun ilk konuşmasını gerçekleştiren ODTÜ Mimarlık Bölüm Başkanı Güven Arif Sargın, "Ulusalcılık: İdeolojik Bir Araçsallaştırma" başlıklı sunumunda "ulus-devlet" inşasını ve temsiliyet- mekan – politika ilişkilerini irdeleyen yoğun kavramsal bir tartışma başlattı. "Mekan politik midir?" sorusuna söylencesel ve ideolojik bilginin operasyonel kullanım ve kurguları üzerinden cevap bulmaya çalışan Sargın, Nazi Almanyası ve Mussolini İtalyası'ndan örnekler vererek kırsal gelenekten "kentsel geleneğe" taşınan faşist mimarlık ideolojilerine değindi.

İlişkili Haberler
Doç. Dr. Eva Şarlak ile
İlişkili Haberler
Küratör Hasan Kuruyazıcı ile
İlişkili Haberler
Osmanlı Modernleşmesinin Mimarları
İlişkili Haberler
Literatüre Kazandırılan Makaleler
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :