"Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları" Sergisi

mimarizm.com / 25 Kasım 2010
"Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları" Sergisi
İstanbul'un belirli bölgelerinde 19. ve 20. yüzyılın başında kentin çokkültürlü yapısına ve modern yapılaşma tarihine önemli katkılarda bulunan Rum mimarların yaşam öykülerinin ve eserlerinin sunulduğu "Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları" sergisi, İstanbul'un tarihi geçmişine ışık tutuluyor.
 
Bugün adları unutulmuş olan Rum mimarların İstanbul'a kazandırmış oldukları eserleri bir araya getiren sergi, İstanbul'un mimari, tarihi, sanatsal ve kültürel hazinesini geliştirmeyi hedeflerken, İstanbul'un çok da bilinmeyen yüzünü gün ışığına çıkarıyor.
 
İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Kentsel Projeler Direktörlüğünün destekleriyle Zoğrafyon Lisesi Mezunlar Derneği tarafından hayata geçirilen "Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları" sergisi, 22 Kasım Pazartesi günü, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ve Zoğrafyon Lisesi Mezunlar Derneği adına proje yürütücüsü Laki Vingas'ın ev sahipliğinde, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde gerçekleştirilen açılış kokteyliyle İstanbullu sanatseverlerle buluştu. 

İstanbul'un Modernleşmesine Rum Mimarların Katkısı 
 
Kalabalık bir davetli topluluğunun büyük ilgi gösterdiği serginin açılışına katılan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Zoğrafyon Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Ari Çokona, projenin küratörü Dr. Hasan Kuruyazıcı, projenin yöneticisi Laki Vingas, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rahmi Aksungur ve Rum Ortodoks Patrikhanesi Patriği I. Bartolomeos, projenin Avrupa Kültür Başkenti İstanbul'un tarihindeki çokkültürlü zenginliğe tanıklık yaptığına, bilim insanlarının araştırma ve çalışmalarında yararlanabilecekleri önemli bir kaynak oluşturduğuna işaret eden konuşmalar yaptılar. 

Projenin yürütücüsü Laki Vingas, 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı çatısı altında hayata geçen "Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları" projesinin, İstanbul'un kültürel mirasının yeni nesillerle paylaşılmasında önemli rol oynayacağına inandıklarını belirterek, şunları şöyledi:

"Şehrimizin tarihinin, binaların eskiz, proje ve planlarıyla, bu binaları hayallerinde kuran, tasarlayan ve yaratan insanların biyografileriyle gözümüzün önünde canlanması, bina türleri, bu binaların o tarihlerdeki kullanımları, bir arada barındırdıkları ailelerin, insanların yaşamlarını daha iyi kavramamızın güzel bir yoludur. Ayrıca, serginin hazırlanışı sürecinde toplanan materyalin, bilim insanlarının araştırma ve çalışmalarında yararlanabilecekleri, herkesin kullanımına açık bir mekânda toplanmasını hedefledik." 
 
19. ve 20. yüzyılda İstanbul mimarisine katkıda bulunmuş ama bugün adları unutulmuş İstanbul'lu Rum mimarlarının eserlerini ve yaşamöykülerini sergi ve katalog amaçlı derleyen proje, İstanbul'un mimari, tarihi, sanatsal ve kültürel hazinesini yeniden hatırlatmayı; kentin kültürel mirasını kamuoyunda sergileyerek, İstanbul'un kültürel turizmine katkıda bulunmayı hedefliyor. 

Sergide neler var?

Bugün hâlâ Sultanhamam-Eminönü-Karaköy-Beyoğlu-Tarlabaşı-Sıraserviler-Pangaltı-Adalar-Boğaziçi-Kadıköy çevresinde bütün görkemiyle ayakta duran ve bu bölgelerin günümüzde de geçerliliğini sürdüren mimari karakterinin oluşmasını sağlayan iş hanlarının, apartmanların, okulların ve kiliselerin mimarlarının toplum tarafından tanınmıyor olduğu fikrinden yola çıkan sergi, alanında bir ilk olma özelliği de taşıyor.
 
Sergide, İstanbul'da eserleriyle yaşayan mimarlar arasında, "mimar-ı saray-ı humayun" (saray mimarı) unvanını taşıyan ve 1880 yılında Taksim'deki Aya Triada Kilisesi'ni yapan Vasilaki Bey İoannidis ve oğlu "sermimar-ı hazret-i şehriyari" (padişahın başmimarı) unvanlı Yanko Bey İoannidis gibi önemli ve çok üst mevkilere kadar yükselmiş mimarların yanı sıra, 1895 yılında inşa edilen Heybeliada Ruhban Okulu'nun mimarı Perikles Fotiadis, 1881 yılında inşa edilen Özel Fener Rum Lisesi'nin mimarı Kostantinos Dimadis ve bugün Pera Müzesi olarak kullanılan Bristol Oteli'nin mimarı A. Manoussos yer alıyor.

"Batılılaşan İstanbul'un Rum Mimarları" sergisi, 23 Kasım – 3 Aralık 2010 tarihleri arasında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Osman Hamdi Bey Salonu'nda ve 18 Aralık 2010 -16 Ocak 2011 tarihleri arasında ise Beyoğlu - Sismanoglio Megaro binasında görülebilir. 
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :