Oda'dan Frank Gehry ve Tepebaşı Kültür Merkezi Açıklaması

yapi.com.tr / 18 Ağustos 2008

TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkezi , uzun zamandır ulusal basının da önemli tartışma başlıklarından biri olan Tepebaşı Kültür Merkezi ile ilgili yazılı bir açıklama yaparak yabancı mimarların Türkiye'de çalışma koşullarının yasal durumu ve proje elde etme sürecindeki belirsizliklere dikkat çekti. Açıklamada, Frank Gehry'nin projesinin İstanbul'a ve Türkiye mimarlığına neler katacağının tartışılmasının önemine işaret ediliyor; ancak Frank Gehry'nin ve yabancı mimarların Türkiye'de çalışma koşullarının mevzuat açısından incelenmesinin ve sorgulamasınının önemine dikkat çekiliyor. Oda, İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın açıklamalarından yola çıkarak imzacılık olgusunun bir başka boyutta gerçekleşmesi olasılığından duyduğu endişeyi dile getiriyor.

Açıklama şöyle:

"Mimar Frank Gehry'nin basında yer alan ve değişik ortamlarda sunulan projesinin çok yönlü olarak tartışılması, bu projenin kentimize, mimarlığımıza ne gibi bir değer katacağının irdelenmesi şüphesiz ki ayrıca yapılacaktır ve yapılmalıdır. Mimarlar Odası olarak bu tartışmaların yapılmasını yararlı buluyoruz, ancak öncelikle Frank Gehry'nin ve yabancı mimarların Türkiye'de çalışma koşullarının mevzuat açısından incelenmesi ve sorgulamasını önemsiyoruz.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın 07.07.2008 tarihinde basına yansıyan açıklamalarında, İstanbul Tepebaşı'nda yer alan TRT Stüdyolarının bulunduğu toplam 14 bin metrekarelik alanda, 200 milyon USD'lik bir yatırımla, dram tiyatrosu ile 1850 kişilik konser salonu ve 4 bin araç kapasiteli otoparkın da bulunacağı bir kültür merkezinin hayata geçirileceği belirtilmektedir. Kadir Topbaş, Kültür merkezi projesi için herkese açık ihale yapacaklarını, ancak ihale şartnamesine dram tiyatrosu ve konser salonunun yapımı ile mimar Frank Gehry'nin çizdiği projeye uyulması şartını koyacaklarını ve konuyla ilgili çalışmaların en kısa sürede başlayacağını da ifade etmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın basına yapmış olduğu açıklamalar ve basında yer alan haberler değerlendirildiğinde Mimarlar Odası, yıllardır mücadele ettiği imzacılık olgusunun bir başka boyutta gerçekleşmesi olasılığından duyduğu kaygıyla aşağıda belirtilen hususlara dikkat çekilmesi gereğini duymaktadır.

Öncelikle belirtmek isteriz ki Mimarlar Odası Frank Gehry ya da herhangi bir yabancı mimarın Türkiye'de mimarlık hizmeti üretmesine karşı değildir. Tam aksine farklı kültürlerin temsilcilerinin yaratacağı özgün mimarlık eserlerinin, binlerce yıllık tarihiyle, insanlık tarihine kazandırdığı kültürel, sanatsal ve estetik değerlerle Anadolu uygarlıklarının geçmişini barındıran İstanbul'un bu anlamdaki birikimine katkı sunacağına inanmaktadır.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :