Norveç Ahşabının Aydınlık Hali "Lanternen"

mimarizm.com / 08 Nisan 2015


Atelier Oslo, eski Norveç ahşap evlerinin ikonografik biçimini kullandığı "Lanternen" (Fener) projesi ile evin geleneksel konstrüksüyonunu yeniden tanımlayıp, karanlıkta parlar hale getirerek yeni bir kentsel simge elde etmiş.


Jonas Norsted, Marius Mowe, Nils Ole Brandtzæg ve Thomas Liu tarafından kurulan mimarlık ofisi Atelier Oslo, küçük ölçekli enstalasyon ve pavyonlardan büyük ölçekli karma yapılara ve kentsel tasarım tasarımlarına dek farklı içerikte ve kapsamda konulara odaklanıyor.

EKODesign Konferansı konuşmacıları arasında yer alan Jonas Norsted, Atelier Oslo ile birlikte 2009 yılında (Oslo'nun yeni simgesi olması beklenen) Yeni Deichman Kütüphanesi Uluslararası Yarışması'nı, 2008 yılında Helgeland Müzesi Uluslararası Yarışması'nı ve Stavanger'de Yüksek Binalar Projesi Uluslararası Yarışması'nı kazanmış. Atelier Oslo'nun 2006 yılında Norwegian Wood, Sandnes, Uluslararası Yarışması'nda birincilik ödülünü kazanan "Lanternen" (Fener) projesi, eski ahşap evlerin ikonografik biçimini kullanıyor.Yarışmanın beklentileri 

Sandnes ve Stavanger'in 2008 yılı Avrupa Kültür Başkentleri olarak seçilmesi üzerine, çağdaş ve sürdürülebilir ahşap mimarlığını teşvik etmek amacıyla "Norveç Ahşabı" adıyla bir dizi yarışma düzenlendi. Bu çerçevede Sandnes tarihi kent merkezinde de küçük bir yaya meydanı için bir gölgelik talep edildi.

Buluşma noktası, pazar ya da konser gibi çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapacak ve meydanı yeniden canlandıracak bir pavyon olması öngörülen gölgelik ile ayrıca, uzaktan algılanabilecek ve deneyimlenebilecek bir nesne yaratılması amaçlandı. 

Yarışmada birinci gelen Norveç-Fransız takımı Atelier Oslo/AWP, eski ahşap evlerin ikonografik biçimini kullanıyor. Evin geleneksel konstrüksüyonunun yeniden tanımlanması ve karanlıkta parlar hale getirilmesiyle yeni bir kentsel simge yaratılmış.Vaziyet PlanıKesitZemin KotuDiyagramlar


Çatı

İkonik ve farkedilir biçimine ek olarak çatı, her gün buradan geçenler için sürekli değişen bir deneyim sunuyor. Güneş ışınlarını yakalamak için iki yana genişliyerek, ışık strüktürün derinliklerinden ve saydam yapısından süzülüyor. Yağmurlu havalarda ise yuvarlanan bulutlar cam yüzeylere yansıyor. Geceleri bütün pavyon bir fener gibi parlıyor.Birincil ve ikincil öğeler arasında herhangi bir ayrım bulunmayan tipik strüktürde soyut bir hafiflik hissi yakalanmış. Strüktür hemen tümü 90x90 mm'lik çift gridden oluşuyor. İhtiyaç duyulan yerlerde sisteme ek öğeler katılmış. Çatı konstrüksüyonunda malzeme olarak lamine çam ve çelik bileşenler kullanılmış.


Cam

Cam paneller tıpkı geleneksel çatılardaki gibi birbirinin üzerine binen bir örüntüde yerleştirilmiş. Bu düzenleme paneller arasındaki olası hareketleri de mümkün kılıyor. Ayrıca cam panellerin herhangi bir çelik sabitleyici gerektirmeden ahşap strüktür üzerine monte edilmesine olanak tanıyor. Hem ışığı yakalamak hem de alttaki ahşap strüktürde ışık oyunları yaratmak için cam panellerin üzerine yarı saydam bir desen işlenmiş.Kolonlar

Çatı, farklı performans ve etkinlikler için esnek bir mekân sağlayan dört grup kolon tarafından taşınıyor. Farklı enformel mekânlar ortaya çıkaran, özgün biçimli heykelsi yapıdaki kolonlar, çatının basit biçimiyle zıtlık oluşturuyor. Bazı yerlerde zeminde banklara dönüşüyor.Çatının kenarlarından içeriye çekilen kolonlar böylece hem yağmurdan korunuyor hem de kullanıcıların çatının altında olup olmadığı duygusuna biraz daha belirsizlik katılıyor. Strüktürün zeminden çatıya devamlılığı Gotik ilkelerden esinlenerek sağlanmış.

Çatıyı dengeli bir biçimde taşımak ve zemine sağlam oturması için kolonlar zeminden yukarı daralıp sonra yeniden genişliyor. Malzeme olarak ise meşe ahşap ve çelik güçlendirmeler kullanılmış.


Proje Künyesi:

Proje Yeri
Langgata, Sandnes, Norveç

Mimari Tasarım
Atelier Oslo AS (Jonas Norsted, Marius Mowe, Nils Ole Bae Brandtzæg, Thomas Liu, Bosheng Gan)
AWP (Matthias Armengaud, Marc Armengaud, Alessandra Cianchetta, Arnaud Hirschauer)

İşveren
Sandnes Belediyesi

Yapım Yönetimi/ Ana Yüklenici
Timber/Anders Frøstrup (Ahşap)
Skandinaviska Glassystem/Erik Stening (Cam)

Danışmanlar
Strüktür Mühendisi
Dr techn Kristoffer Apeland

Yangın Mühendisi
Øren Consult

Akustik Mühendisi
Sweco

Aydınlatma Danışmanı
COWI

Cam Danışmanı
Skandinaviska Glassystem

Ahşap Danışmanı
Timber

Zemin İşleri
Hafnor

Yer Kaplaması
Vest betong

Alan
140 m2


Bu haber, Yapı Dergisi'nin 401. sayısına eşlik eden "Yapıda Ekoloji 2015" ekinde yayımlanan metinden derlenmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :