Nani Marquina'nın Sarkıtları ile Toplantı!

Filiz YAVUZ / 19 Aralık 2008Cenova'daki Birleşmiş Milletler'e ait 'İnsan Hakları ve Medeniyetler İttifakı Toplantı Salonu'nu İspanyol nanimarquina marka halılar ile kaplandı. "Sarkıtlardan oluşan tavan ve halılarla kaplı duvarlar" ise Mayorkalı ressam Miquel Barceló'nun fikri...

Markanın yaratıcısı olan tasarımcı Nani Marquina ile Miquel Barceló'nun iş birliği, bu proje için Barceló ile çalışan mimar Toni Esteva'nın, 2007'nin Nisan ayında Nani Marquina'yı aramasıyla başlar. Projeyi beğenen Nani Marquina, Esteva ile Mayorka'da buluşur. Barceló,  Esteva aracılığıyla Nani Marquina'dan bütün bir odayı kaplayacak şekilde, ortamla 600 metrekarelik bir halı tasarlamasını ister.El dokuması halılar duvarlarda

Marquina, 2007'nin Haziran ayında tasarım ekibiyle birlikte Miquel Barceló'nun Paris'teki atölyesine yaptığı ziyareti şöyle anlatıyor:

"Barceló, bize üzerinde çalıştığı konsepti anlattı; deniz kıyısındaki mağaralarda olduğu sarkıtlardan oluşan bir tavan ve rölyef benzeri halılarla kaplanmış duvarlar yapmak istiyordu. Bize tavanın kartondan yapılmış ölçekli bir modelini verdi. Biz de geniş bir oda da bu modeli yorumlamak için çalışmaya başladık. Aslında en büyük problem, konsepti oluşturduktan sonra onu temiz olan başka bir odaya taşımak oldu."Marquina, en iyi kaliteye ulaşmak için halıları elle, Hindistan'da dokutmaya karar verdiklerini söylüyor. Barceló ve Esteva tarafından kesin karar verilinceye kadar birkaç tane prototip yaptıklarını belirten Marquina, "Yaptığımız ilk örnekte duvarların rengi açık griydi, fakat Esteva, odanın daha ferah görünmesi için gri yerine bej rengini önerdi. Bej rengi, duvarlara doğal bir parlaklık kazandırırken üstüne üstlük tavanın da etkisinin artması yardımcı oldu. Aksi halde duvarlar daha soğuk olacak ve gri renk konseptin uyumunu kıracaktı" şeklinde konuşuyor.

Marquina, sarkıtlar mağara ve duvarlar arasında süreklilik sağladığırı vurgulayarak, "Duvarların halı ile kaplanması odayı daha sıcak ve samimi bir hale getirdi. Yüksek kalitedeki halılar akustiği, izolasyonu sağlarken aynı zamanda da konfor hissi uyandırıyor" diyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :