Moskova'nın Yeşil Ofisi 'K2 Business Park' Açıldı

mimarizm.com / 15 Aralık 2014


İç mekan tasarımı, mimari uygulama ve onay projeleri ile koordinasyonu KAYAALParchitects tarafından gerçekleştirilen K2 Business Park kullanıma açıldı. Moskova'da hayata geçirilen proje, sürdürülebilir özellikleriyle BREEAM Excellent ve Green Awards 2014'e değer görülmüş bir ofis kompleksi...


İlk aşamasının yapımı tamamlanan binanın açılış töreni geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Moskova'da emlak ve gayrimenkul sektörünün önde gelen firmalarından Storm Properties'in yatırımı olan K2 Business Park hem iç mekan tasarımı hem de mimarisiyle dikkat çekiyor.

Projenin vaziyet planı, 7 katlı 4 adet özdeş ofis binasının bir aks üzerinde sıralanmasıyla düzenlenmiş. Toplam 12 hektarlık yeşil alanın ortasında konumlanan ofis kompleksi, 66.000 m2 inşaat alanına sahip ve arazi geneline oranla bina yoğunluğu düşük.

K2 Business Park, Moskova'da Kaluzhsky Karayolu üzerinde iş merkezileri ve konut komplekslerinin bulunduğu, hızla büyüyen ve gelişen bir bölgede yer alıyor. Kent merkezine ve havaalanına oldukça kolay ulaşılabilinen bir lokasyonda konumlanan K2, modern bir ofis kompleksi olarak bir kampüs şeklinde tasarlanmış. 

Binanın iç mekan fonksiyonları da bu doğrultuda çalışanların ve ziyaretçilerin ihtiyaçları düşünülerek şekillendirilmiş. Kantinler, kafeler, mağazalar, konferans salonları, bankalar, park yerleri ve spor donatılarının hepsi aynı kampüste toplanarak binanın, kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap vermesi amaçlanmış.Binanların tasarımında hem plan ve cephede hem de iç mekan tasarımında esneklik, hafiflik, modern görünüm, faydacılık ve fonksiyonelliği ön planda tuttuklarını belirten KAYAALParchitects ekibi, dış cephede giydirme cam cephe kullanılarak modern ve hafif bir ofis görüntüsü elde etmiş. İç mekanda ise, ofisleri birbirinden ayıran duvarlar için esnek ve modüler takılıp sökülebilen paneller kullanılarak çalışma mekanlarının ihtiyaca göre büyüyüp küçülebilmesi sağlanmış.Yenilikçi, modern, yeşili koruyan, doğa ile barışık yaklaşımlar ile tasarlanan K2 Business Park'ın özellikle sürdürülebilirlik konusunda ince detaylar düşünülerek tasarlandığına dikkat çeken KAYAALParchitects, projenin bu sayede dünyanın en prestijli yeşil bina sertifikalandırma programlarından BREEAM'den "Excellent" (Mükemmel) derecesi aldığını ve Green Awards 2014'ten ödülle döndüğünü ekliyor.

K2 Business Park aynı zamanda Rusya'daki kriterlere göre A Class ofis binası olarak sınıflandırılmış bölgedeki ilk bina olma özelliğine sahip.KAYAALParchitects kurucusu Serdar Kayaalp ve Storm Properties Proje Yöneticisi Olga Korobeinikova.


KAYAALParchitects kurucusu Serdar Kayaalp, projeye ilişkin şunları söyledi:

"Özellikle iç mekan için yaptığımız lobi tasarımlarında binanın yeşil bina olma özelliğini düşünerek buna uyumlu hareket etmeye çalıştık. İç mekanda lobi, danışma ve bekleme salonlarının olduğu bölümlerde oldukça hafif, sade bir tasarım önerisinde bulunduk. Dört binanın her birinde birbirine uyumlu, aynı tarzda fakat renk ve doku olarak farklılaşan iç mekan çözümleri uyguladık. Binanın kimliğine uygun olarak doğadan esinlenen renkler ve desenler kullanarak huzurlu mekanlar tasarlamayı hedefledik."İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :