KAYAALParchitects'in Moskova'daki Ofis Yapısına 'Green Apple Award'

mimarizm.com / 02 Şubat 2015


KAYAALParchitects ve John McAslan ortak projesi, LEED Altın sertifikalı Mebe One Khimki Plaza Moskova binası, Green Apple Awards'a değer görüldü.


Moskova'nın büyük ölçekli ofis projeleri arasında yer alan Mebe One Khimki Plaza, Mebe Development yatırımıyla, 45.000 m2 kapalı alanı kapsayacak şekilde tasarlanarak 2014 yılında kullanıma açıldı.

Dünyanın en önemli çevresel sürdürülebilirlik ve enerji verimliliği kriteri olan LEED sertifikasının en üst seviyelerinden GOLD (Altın) sertifikasını almaya hak kazanan proje, 2014'ün Kasım ayında Green Apple Awards ödülüne de layık görüldü. İngiliz The Green Organisation tarafından, 1994 yılında başlatılan "The Green Apple Environment Awards", dünya çapındaki çevreci uygulamaları ödüllendirmek ve tanıtmak amacıyla her yıl düzenlenen bir ödül programı...Kayaalp Architects 2014 yılında ayrıca, Mebe One Plaza projesi ile Rusya Mimarlar Birliği tarafından düzenlenen yarışmanın ofis kategorisinde "General Designer" olarak ödüllendirilmişti.


Proje hakkında:

84 metre yüksekliğindeki 19 katlı ofis yapısı, Moskova kent merkezi ve havaalanını birbirine bağlayan yolun üzerinde yer alır. Projede yüksek kaliteli malzemeler ve modern mühendislik teknolojileri kullanılmıştır.
Isıtma-soğutma, havalandırma, yağmur suyu ile enerji ve doğal kaynak verimliliği sağlayan sistemler, Mebe One Plaza'ya yeşil bina özelliği katan uygulamalardır.Çiftcam giydirme cephe ile gün ışığından maksimum seviyede faydalanılması sağlamıştır. Binanın yükseklik ve konum avantajı kullanılarak, kente doğru mükemmel vistalar oluşturulmuş, böylece yeni bir nirengi noktası (landmark) yaratılmıştır.Açık ofis planı kullanılarak modüler sistemlerle esnek mekanlar elde edilmiştir. Çalışma alanlarının yanında, yapının iç ve dış mekanlarında çalışanlar için etkileşime olanak sağlayan karşılaşma mekanları düşünülmüştür.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :