Mimarlık Öğrencisinin Kılavuzu; Şantiye Tozu

Amber EROYAN / 21 Şubat 2013

2012-2013 Bahar yarıyılı itibariyle İTÜ Mimarlık Fakültesi'nde uygulama projesi derslerine girmeye başlayan Mar Mimarlık kurucu ortağı, yüksek mimar Gülfem Karaer, mezun olduğu fakültede gerçekleştirdiği ilk seminerin ardından, 21 Şubat Perşembe günü öğrencilerine, Zorlu Center projesinin içinde yer alan Raffles İstanbul Zorlu Center otelinin şantiyesini gezdirdi.Dersin eş yürütücüsü Doç. Dr. Emrah Acar ile birlikte yapılan şantiye gezisinde öğrenciler, konsept projeleri uluslararası mimarlık pratiği HBA, uygulama projeleri Mar Mimarlık tarafından hazırlanan Raffles İstanbul Zorlu Center'ı yakından inceleme fırsatı buldular. Lobi kısmından başlayan gezide farklı sistemlere ait değişik imalat ve montaj aşamalarını bir arada gören öğrenciler, mimarlık ile diğer disiplinlerin koordinasyonu hakkında da bilgi edindiler.

Şantiye gezisi sırasında, "Bir mimarın çözmesi gereken konuların en başında gelen durum; statik, mekanik ve elektrik disiplinlerinin birbirine engel olmayacak şekilde mekânın içine yerleştirilmesidir" diyen Gülfem Karaer, tüm bu sistemlere dair detaylı bilgi aktarırken, otel projelerinin en önemli sorunlarından biri olan akustik konusunda alınan tedbirlere de ayrıca dikkat çekti. 
Kuramsal bilgiler kadar gerçek hayattaki uygulama deneyimlerinin de önemine değinen Karaer, "Bizim genç mimarlar olarak kaybettiğimiz zamanı şimdiki öğrenciler kaybetmesin istiyoruz. Piyasada çalışmaya başladıktan sonra deneye yanıla öğrenilecek pratik bilgileri öğrencilerle paylaşmayı mesleki bir sorumluluk olarak görüyoruz." dedi."Bir Uygulama Projesinin Öyküsü" ile başlayan bahar yarıyılı uygulama projesi, "Detay nasıl çözülür?", "Proje Sunum Teknikleri", "Müşteri İlişkileri Yönetimi" başlıklı seminerler ve "Bina Alt-sistemleri ve Birbirleriyle İlişkileri", "Bir Mimari Büronun İşleyişi" konulu saha gezileriyle öğrencilerin teorik bilgilerini uygulama örnekleri ile pekiştirmelerine destek olacak.


İlişkili Haberler
Her Şey İTÜ’nün Bilgisayar Kulübü’nde Başladı
İlişkili Haberler
Projeler, Krizler, Muhasebe ve Hedefler
İlişkili Haberler
Türkiyeli Olarak Yurtdışında Mimarlık Yapmak
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :