Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi YAPI’nın Haziran Sayısı Çıktı!

mimarizm.com / 02 Haziran 2008

YAPI Dergisi Haziran sayısında, Foster&Partners'ın tasarladığı Almanya'daki Free Üniversitesi Kütüphanesi projesine ve PROSteel 2008 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması sonuçlarının açıklandığı dosyaya geniş yer veriyor. Dergide ayrıca Türkiye'den ve yurtdışından proje, içmimari tasarım ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

"Ölüm Tuzağı Tuzla Tersanesi" 

Doğan Hasol derginin Haziran sayısındaki "Ölüm Tuzağı Tuzla Tersanesi" başlıklı yazısında "Deneme-yanılma yöntemiyle anlaşıldı ki Pendik'te tersane olmaz... Tuzla'da da... Tersaneleri daha uygun yerlere taşıyarak hem canları hem de güzelim kıyıları kurtarmak gerekiyor" diyor.

PROSteel 2008 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması

Borusan Mannesmann Boru ve Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından düzenlenen ve organizasyonunu Yapı-Endüstri Merkezi'nin üstlendiği "PROSteel 2008 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması" sonuçlandı. YAPI Dergisi'nin 319. sayısında ödül alan projelere geniş yer veriliyor.

Free Üniversitesi Kütüphanesi

Mimari tasarımı Foster&Partners tarafından yapılan Almanya'daki Free Üniversitesi'nin kütüphane yapısı, üniversitenin altı avlusunun bir araya gelmesiyle oluşan alanda yer alıyor. Kabarcık biçimindeki örtünün kapsadığı bina, alüminyum kaplama, sırlı paneller ve çelik çerçeveleriyle ışınsal bir geometri oluşturuyor.

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sosyal Merkezi

Atölye E Mimarlık-Erdal Sorgucu'nun tasarladığı Bolu'daki Abant İzzet Beysal Üniversitesi Sosyal Merkezi projesinde, öğrencilerin bir arada olabilme ve karşılaşma olasılıklarını artıracak alanların tasarımı en önemli mimari ölçüt olarak belirlenmiş.

ODTÜ KKTC Kampusu Yurt Binaları

TEKTONİKA Mimarlık-Semra Teber Yener'in tasarımını yaptığı ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu Yurt Binaları'nın mimari tasarımında belirleyici temel öğeler, sıcak iklim koşulları ve "yaşamsal" bir ölçekte "sosyalleşme gereksinimi" olarak sıralanabilir.

Prokon-Ekon Şirketler Grubu Yönetim Binası

Prokon-Ekon Şirketler Grubu Yönetim Binası güney cephesinde, kontrollü bir açılım düzenlenmiş, kuzeydeyse bir cam yüzeyin bütün katlar boyunca yükselerek kuzey ışığının kısıtlanmaksızın, yaratılan iç boşlukları da doldurarak büro hacimlerine erişimi sağlanmış. Projenin tasarımı Limited Mimarlık'a ait.

Nassetti Tıbbi Cihazlar Bürosu

İçmimari tasarım ve uygulamasını Ekiz Tüzer Mimarlık'ın yaptığı Nassetti Tıbbi Cihazlar Bürosu iç mekân düzenlemesi, firmanın kurumsal kimliğinin oluşturulmasında ve üretimle pazarlama bütünlüğünün sağlanmasında önemli rol oynamış.

Erken Cumhuriyet Döneminde Türkiye'de Demiryolu

Sıdıka Çetin'in çalışmasında erken Cumhuriyet döneminde Türkiye'de demiryolu konusu, küçük istasyon yapıları ve lojmanları üzerinden anlatılıyor.

Kentsel Mekânın, Mimarlığın ve Popüler Kültürün Nesnesi Olarak Duraklar

Kullanan ya da kullanmayan herkes için kentsel yaşamın ve mekânın bildik ve vazgeçilmez bir parçası olan duraklar, çoğu zaman bir yapı için basit sayılabilecek işlevlerinin ötesinde başka işlevler de yüklenmekte. Ahmet Vefa Orhon ve T. Didem Akyol Altun yazılarında bütün dünyadan örnekler eşliğinde bu konuya değiniyorlar.

Boym Tasarım Stüdyosu

Nigan Bayazıt yazısında, tasarımı sürdürülebilirliğin sanatı olarak yapan Constantin Boym ve stüdyosunu ele alıyor. Boym Tasarım Stüdyosu deneysel yaklaşımları ile dikkat çekiyor.

Ayrıca;

- Mekânlarda Kimlik Belirleme ve Değerlendirme; Elif Ayşe Dora
- Kentsel Mekânda Çocuk; Okşan Tandoğan, Nilgun Ergun
- Dış Cephede Hareketsiz Gölgeleme Elemanı Tasarım Yaklaşımları; Yusuf Yıldız
- "Denizlere Çıkan Sokaklar"ın Ardında; Asude Çatalbaş

YAPI Haziran sayısında....


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :