"Mimarlığın İşletme Ayağında Çalışanlar Çok Daha Büyük Kazanç Sağlıyor"

mimarizm.com / 24 Kasım 2014


Boston Architectural College Başkanı Ted Landsmark, ABD'deki mimarlık ortamından bahsettiği konuşmasında, mesleğin işletme/pazarlama ayağında çalışanların çok daha büyük kazançlar sağladığına dikkat çekerek, ofislerde artık üretilen fikirlerin satılabilmesine yönelik özel sunum yeteneği olan bireylerin de tam zamanlı istihdam edilmeye başlandığını belirtti.


Boston Architectural College'ın Başkanı ve CEO'su Ted Landsmark, Özyeğin Üniversitesi'nde gerçekleştirdiği konferansta mimarlık, tasarım ve akreditasyon sistemi üzerine konuştu. New York doğumlu Landsmark, Harlem'de büyüyen biri olarak, önünde bir rol model bulunmamasına rağmen neden mimarlığı seçtiğini anlattığı konuşmasında; hukuk ve mimarlık eğitimi sırasında Bush ve Clinton'lar ile sınıf arakadaşı olarak yolunun kesiştiğini de aktardı.

"Tasarım bir değişme anıdır ve bir değişim anında gerçekleşir"

Boston Architecture College 'ın tarihçesinden söz eden Landsmark, klasik binaların modern eklerle güncellenmesiyle birlikte, okulun program ve yapısal anlamda nasıl değiştiğini özetledi. Tasarımın ve tasarım eğitiminin değişim/dönüşüm süreçlerinin bir parçası olduğunu vurgulayan eğitimci-mimar, tasarımın değiştirme gücünden ve değişimle olan dinamik ilişkisinden hem mimarın hem de ortamların etkilendiğini anlatarak şunları söyledi: 

"Tasarım bir değişme anıdır ve bir değişim anında gerçekleşir. Kendinin de değiştirme gücü vardır. Belirli bir zaman diliminde belirli yeterlilikleri göstermek önemlidir. Unutmayın; değişimin hızı hiç bu kadar yavaş olmayacak."


ABD'de mimarlık eğitimi ne yönde değişiyor?

Amerika'da mimar olma yolundaki zorlu süreç içinde, tasarım ve yönetim alanlarında toplam 5600 saat ders alınması gerektiğini belirten Ted Landsmark, son beş yılda Boston Architectural College'da derslerin geçirdiği belli başlı değişimleri şu şekilde sıraladı:

- Disiplinlerarası işbirliği ve bütünleşik uygulamaların ve sürdürülebilir tasarımın ön plana çıkarılması
- Uluslarası çalışma olanakları
- Toplumsal meselelerle ilgilenme
- Teknolojiyle işbirliği içinde hareket edebilme; yazılım ve donanım anlamında teknolojilerin güncellenmesi
- Bütünleşik projelerin artırılması (küresel konular ve uygulamalar, profosyenel uygulamalar, kentsel tasarım konuları)
- Nitelikli öğretim üyelerinin yetişmesi.

Landsmark, tasarım alanında gündemi meşgul eden konuları ise şu şekilde sıraladı: Sürdürülebilirlik/iklim değişikliği, Teknolojik gelişmedeki hız, Bütünleşik tasarım, Kentleşme, Tasarım kalitesinin korunması, Yetki meselesi, Küreselleşme, Nüfusun yaşlanması, Tasarım alanında çalışanların niteliklerinin korunması, Güvenlik ve emniyet.


Profesyonel hayatta mimardan beklenenler...

Amerika'da mimarlık yapmak için eyaletten eyalete değişen uygulamalar ve yetki belgeleri olduğuna dikkat çeken Ted Landsmark, Ulusal Mimarlık Akreditasyon Kurulu'nun (NAAB- National Architectural Accrediting Board), profesyonel/lisanslı mimar olma yolunda ülke çapında tanınan tek kurul olduğunu belirterek, akreditasyonun mimarlık eğitimindeki önemine değindi. Landsmark, Amerikan üniversitelerinde ön plana çıkan konular arasında sürdürebilirlik, esneklik, yeşil tasarım, enerji verimliliği, işbirliği ve iletişim yeteneği, teknik yeterlilik, tasarım ve dokümantasyon, yeni teknolojiler ve üç boyutlu modellemeyi saydı.

Amerika'daki mimarlık firmalarının ilgilendiği konuların  başında projelerin hızlı üretimi, tasarım ofislerindeki yönetici değişiklikleri, stratejik ortaklık, sürdürülebilir tasarım, enerji analizi, BIM, küreselleşme, bütünleşik proje üretimi geldiğini ifade eden Ted Landmark, mimarların yıllık kazancına da değindi.


Ofislerde artık farklı uzmanlar istihdam ediliyor

Projelerde mimar ve proje yöneticisi olarak çalışanların yılda 70-100 bin dolar aralığında kazanmalarına rağmen, mesleğin işletme/pazarlama ayağında çalışanların çok daha büyük kazançlar sağladığına dikkat çeken Landsmark; bu bağlamda ofislerde, konvansiyonel anlamda projede çalışan mimarların yanı sıra, üretilen fikirlerin satılabilmesine yönelik, film yapımcısı gibi özel sunum yetenekleri olan bireylerin de tam zamanlı olarak istihdam edilmeye başlandığını belirtti.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :