“Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Yaşam (1870-1927) Sergisi Sanal Mimarlık Müzesi’nde

mimarizm.com / 06 Nisan 2009
Sanal Mimarlık Müzesi "Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Yaşam"  başlıklı sergiyi sunuyor. Mimarlar Odası tarafından 2007 yılında düzenlenen Mimar Kemaleddin Etkinlikleri çerçevesinde Prof. Dr. Afife Batur tarafından özenli bir araştırmanın sonucunda hazırlanan sergi, Sanal Mimarlık Müzesi'nde ilgililerin beğenisine sunuluyor. Sergi, Nisan ayı boyunca www.mimarlikmuzesi.org adresinden izlenebilecek.

1968 yılından bu yana yapı dünyasının bilgi merkezi olarak hizmet veren Yapı-Endüstri Merkezi'nin bünyesinde yer alan Sanal Mimarlık Müzesi'nin yeni sergisi; Türk mimarlık tarihinin önemli isimlerinden biri olan Mimar Kemaleddin'in yaşam çizgisi ve yapıtları ile mimarlığını yapı tipolojilerine göre irdeleyen mimari okumaları içeren "Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Yaşam" başlığını taşıyor. Sergi, Mimarlar Odası tarafından 2007 yılında düzenlenen "Mimar Kemaleddin Etkinlikleri" çerçevesinde Prof. Dr. Afife Batur tarafından hazırlanmıştı. Mimar Kemaleddin'in tasarımdan düşünce üretimine, örgüt çalışmalarından fotografik belgelemeye uzanan farklı okumalara açık kimliğini göstermeyi amaçlayan Sergi, Türkiye mimarlık tarihinin bu önemli mimarını mimarlık ortamının dışındakilere de tanıtmayı hedefliyor.

Türk ve dünya mimarlık mirasını oluşturan, ulaşılabilir her türlü belge ve tanıklığı derleyerek kapsamlı bir envanter oluşmasını, araştırmacılar için değerli bir referans kaynağı yaratılmasını hedefleyen Sanal Mimarlık Müzesi, daha önce Vedad Tek arşivinin not defterleri de dahil çok büyük bir bölümünü ziyaretçilerine sunmuştu. Mimar Kemaleddin ve Mimar Vedad Tek imparatorluktan cumhuriyete geçen Türkiye'nin, bu dönüşüm sürecinin önde gelen aktörleriydiler. "Kendi" mimarlığını arayan Osmanlı'nın son yıllarının ürünü "Milli Mimari Rönesansı"nın önderleri olan bu iki mimar resmi çağrıyla gittikleri yeni başkent Ankara'da yeni Cumhuriyet'in yönünü bütün dünyada yükselen Modernizm'e çevirmesiyle dışlandılar.

Mimar Kemaleddin ve Mimar Vedad Tek'in mimarlık serüvenleri mimarlığın ötesinde 20. yüzyılın başında Türkiye'de ve dünyadaki köklü değişimi çözümlemek açısından son derece değerli veriler sunmaktadır.    

"Mimar Kemaleddin: Tarihin Dönüm Noktalarında Bir Yaşam" Sergisi Sanal Mimarlık Müzesi;  www.mimarlikmuzesi.org ve www.archmuseum.org adreslerinden Nisan ayı boyunca izlenebilir.

Ayrıca Sanal Mimarlık Müzesi'nde yer alan "Devan Eden Sergiler" bölümünden müzede bugüne kadar yayımlanmış tüm sergilere ulaşılabilmektedir.


Sanal Mimarlık Müzesi www.mimarlikmuzesi.org Hakkında
www.mimarlikmuzesi.org adresinde Yapı-Endüstri Merkezi tarafından sanal ortamda kurulan Mimarlık Müzesi, Türkiye'de yıllardır gündemde olan ancak bir türlü yaşama geçirilemeyen gerçek Mimarlık Müzesi'nin bir anlamda ilk adımını oluşturuyor. Mimarlık Müzesi'nde Türk ve dünya mimarlık mirasını oluşturan, ulaşılabilir her türlü belge ve tanıklık derleniyor. Çeşitli kişi ve kurumların arşivlerinde saklanan belgeler gün ışığına çıkarılıp internet ortamında incelenebilir hale getiriliyor. Böylece kapsamlı bir envanter oluşmasına, araştırmacılar için değerli bir referans kaynağı yaratılmasına çalışılıyor. Müzede yer alan bütün bilgi ve belgeler dijital kayıt biçiminde saklanarak mimarlık tarihi açısından çok değerli bir dijital arşiv oluşturulması amaçlanıyor. www.archmuseum.org adresinde İngilizce yayın da yapan Mimarlık Müzesi, Türk mimarlığının yurtdışında tanınması, Türk mimarlığı ile uluslararası mimarlığın kesiştiği noktaların ortaya konması gibi bir işlev de yükleniyor.

İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :