Koli Basili Simülasyonlu 2110 Projeksiyonu; 'Bio City Map'

mimarizm.com / 10 Şubat 2014


100 yıl içinde insan nüfusunun 11 milyar kişiye ulaşması bekleniyor. Peki bu, yerkürenin kaldırılabileceği bir büyüklük mü? Gelecekte bizi nelerin beklediğini görmek üzere Buckminster Fuller'ın 'Dymaxion' haritasını kullanan Joachim Mitchell önderliğindeki Terreform ONE ekibi, dünya üzerindeki en yoğun 25 kenti incelemeye aldı.


'Bio City Map' adlı biyolojik kent haritası, önden parametrik bir grafik ile nüfus yoğunluğunu gösterirken; arkadan Petri kapları içinde tasarlanarak oluşturulan ve yükselen şehirlere odaklanıyor. Projede, analog hesaplama yöntemi olarak, -özellikle deniz kirliliği ile birlikte andığımız- 'escherichia coli' (koli basili) kolonileri seçildi.Morötesi ışık altında canlılık alameti olarak ışıldayan koli basili kolonileri, nüfus yoğunluğunun görselleştirilmesinde kullanıldı. Örneğin, kırmızı renkteki koli basili, gelecek projeksiyonlarını temsil ederken; yeşil renkteki koli basili kentlerdeki mevcut şartları işaret etti.

Ayrıca seyreltme yöntemiyle, her bir Petri kabındaki koli basili popülasyonunun yoğunluk aralığı gösterildi. CAD dosyalarından türetilen şablonlar ile koli basilinin, kentlerin mevcut durumunu yansıtacak geometrik şekilleri oluşturması planlandı.

Haritacılar, şehir plancıları, biyologlar ve mimarların kafa kafaya vererek geliştirdikleri projenin asıl amacı, insan nüfusunun yakın gelecekteki haritasını oluşturmak... Bio City World Map, gelecek 100 yılın dünya popülasyon yoğunluğunun bir tahmini aslında...Tüm dünya kentlerinin kombinasyonu ile sürekli büyüyen tek bir sistem olarak modellenen Bio City World Map'te;  Şanghay, Sao Paulo, Mexico City, Lagos gibi 'Mega Kent'ler (Mega City) ile; Dubai, Abu Dhabi, Zhengzhou, Ordos gibi 'Anlık Kent'ler (Instant City) kesintisiz bir şehir oluşturmak için birleşiyor.

Haritalandırma çalışmasını proje ekibinden dinleyelim:

"İnsan nüfusu arttıkça kenti, kıtalara yayılmış tek bir makro kent olarak görüyoruz. Gelişmiş dünyadaki Detroit, Leipzig, Manchester gibi kentler ise aksi yönde bir eğilim göstererek önemli bir hızla küçülüyor. Biz, tek bir kent veya bölgeden bakarak gezegenin popülasyon yoğunluğunun etkilerinin görülemeyeceğini savunuyor; mevcut mega kentler ve gelecekte kentsel yoğunluğu artacak bölgelerdeki aşırı insan popülasyonunun uzun vadeli etkilerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

"Haritalandırma uygulamasının arka tarafında, şehir formunda biyolojik ayrıntılara odaklanıldı. Bu kısımda, yerküreye dağılmış yoğunluk bölgelerine yakından bakıyoruz. Bu noktalar, ölçek değiştirmek ve en yüksek büyüme oranına sahip bölgelerin altını çizmek için 'bakteriyografi' (bakteri fotoğrafı) tekniğini kullanıyor."Yöntemimiz, morötesi ışık altında renkleri öne çıkarmak için genetik olarak değiştirilen agar aracı içinde, K12 türü Gamma Proteo bakterisi koli basilisini kullanarak gerçek zamanlı parametrik bir gösterim sağlamak. Kullanılan türler, koli basilinin zarar vermeyen türleri; Avrupa ve ABD genelinde yaygın bir şekilde incelenmiş türler... Yıllardır herhangi bir tehlike oluşturmadan okullarda kullanılıyor ve zararsız türler olarak biliniyorlar.

Bio City World Map'teki şekiller, deniz şakayığı ve denizanasında bulunan ışınır proteinleri şifreleyen DNA'lar ile dönüştürüldü. Bu sayede uzun dalgalı UV ampuller altında bakteriler kırmızı, yeşil, sarı ve mavi renkte ışık veriyor. Işınır proteinler, 2008 yılında Nobel Ödülü'ne değer görülen Shimomura, Chalfie ve Tsien'in keşiflerine dayanıyor. Sonuçta bakteri fotoğrafları, kentsel bölgelerdeki biyolojik dönüşümün çeşitli desenlerini ortaya çıkaracak şekilde büyüyor.
Bu yöntem, doğadaki büyümeyi taklit etmek için bilgisayar kodları kullanmak yerine, büyümenin bizzat tekrarlayan aracını tercih ediyor. Bu zorlamalı ve doğru şartlar altında bakteri, neredeyse kent nüfusu kalıpları ile aynı davranışı gösteriyor. Öte yandan, bu biyolojik tabanlı kent desenlerinin ayrışması daha ayrıntılı biyolojik veriler ile değişklik gösterecektir. Yine de elde ettiğimiz sonuçlar hesaplamalı (computational) versiyonları kadar iyiler çünkü algoritma türevleri bu kaynaktan alınıyor. Haritalandırma uygulaması zamanla, tipik sayısal modellemelerde henüz gözlemlenmeyen desenler oluşturabilir. Biz öncelikle, kontrolsüz olarak gelişen nüfus haritasını göstermek istiyoruz. Biyoloji laboratuarlarında kullanılan malzemelerle idealleştirilmiş matematiksel yorumlar ile doğada gözlemlenebilir olaylar arasındaki boşluğu daraltmayı hedefliyoruz."

 


"Bio City Map of 11 billion", Terreform


Proje Ekibi:
 
Terreform ONE | Mitchell Joachim, Nurhan Göktürk, Melanie Fessel, Maria Aiolova, Oliver Medvedik

Araştırmacılar:
Chloe Byrne, Adrian De Silva, Daniel Dewit, Renee Fayzimatova, Alena Field, Nicholas Gervasi, Julien Gonzalez, Lucas Hamren, Patty Kaishian, Ahmad Khan, Laasyapriya Malladi, Karan Maniar, Ricardo Martin Coloma, Puja Patel, Merve Poyraz, Mina Rafiee, Mahsoo Salimi, Manjula Singh, Diego Wu Law


Terreform ONE kurucu ortağı Mitchell Joachim, Geberit tarafından 20 Şubat 2014 Perşembe günü Yapı-Endüstri Merkezi (YEM)'de gerçekleştirilecek "Evininizi Yetiştirin!" etkinliğinde güncel projelerini anlatacak.

Etkinlik hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :