İstanbul "Tasarım Çekim Merkezi" Olmaya Hazırlanıyor

mimarizm.com / 15 Haziran 2011

Grafikerler Meslek Kuruluşu (GMK) tarafından, 31 Mayıs - 11 Haziran 2011 tarihleri arasında Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Karaköy Binası'nda gerçekleştirilen "30. Grafik Ürünler Sergisi"ne, 132 grafik tasarımcı 384 ürünle katıldı. Yarışmalı ve yarışmasız olmak üzere iki ayrı bölümden oluşan sergide 25 kategoride 39 ödül sahiplerini buldu. Ödül törenindeki konuşmasında İstanbul Tasarım Bienali'ne atıfta bulunan GMK Başkanı Yeşim Demir , İstanbul'un önümüzdeki yıllarda tasarımın çekim merkezi olacağını vurguladı.

Türkiye'de grafik tasarımın tüm dallarında gerçekleşmiş ürünleri sergilemek, değerlendirmek ve bu yolla pratiğin gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla 30 yıldır düzenlenmekte olan Grafik Ürünler Sergisi, farklı sektörlerdeki eğilim, üretim ve değişimlerin göstergesi olma niteliğini de taşıyor.


"İstanbul önümüzdeki yıllarda tasarım çekim merkezi olacak"

Grafikerler Meslek Kuruluşu Başkanı Yeşim Demir sergiye ve yıl boyunca gerçekleştirdikleri çalışmalara ilişkin bilgileri şöyle özetledi:

"Grafikerler Meslek Kuruluşu'nun tam 30 yıldır düzenlediği bu sergi, ülkemizdeki grafik tasarım üretiminin yanı sıra yeni eğilimlerin de göstergesi niteliğinde. Önümüzdeki yıllar İstanbul'un tasarım çekim merkezi olması konusunda belirleyici olacak. İKSV'nin düzenlediği Tasarım Bienali'nin ardından, İTÜ tarafından gerçekleştirilen IDA 2013 Tasarım Kongresi de yine İstanbul'da gerçekleştirilecek. GMK'nın yaratıcı paydaş olarak yer aldığı kongre, dünya tasarımcıları ile gerçekleştirilecek bir dizi etkinliği içerecek.

Ayrıca çalışmaları Reklamcılar Derneği tarafından yürütülen ve yaratıcı endüstriler alanında 10 STK'yı bir çatı altında toplayan Yaratıcı Endüstriler Kuruluşu'ndaki desteğimizi sürdürüyoruz. Bu yıl başlattığımız GMK Seminerleri'nin ilk iki durağını Çukurova ve Mersin üniversitelerinde gerçekleştirdik. Yeni öğretim yılında bu seminerleri farklı illere taşımayı planlıyoruz. 100. sayısını yayınladığımız 'Grafik Tasarım Üzerine Yazılar' belgelerine, yenilediğimiz web sitemizden rahatlıkla erişilebilecek."


25 kategoride 39 ödül dağıtıldı


 Bora Başkan - Ebru Sile'nin "Kulüp Rakı" reklam çalışması 4 dalda ödüle değer görülerek, tasarımcılarına Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Özel Ödülü"nü kazandırdı.


Eczacıbaşı Vakfı tarafından verilen "Yılın Genç Grafik Tasarımcısı Özel Ödülü"nü Bora Başkan - Ebru Sile, Emin Barın Ailesi tarafından verilen "Emin Barın Logotayp Özel Ödülü"nü Aykut Genç, BASEV tarafından verilen "İhap Hulusi Afiş Özel Ödülü"nü Geray Gençer, TÜYAP tarafından verilen "Kitap Kapağı Özel Ödülü"nü Özge Güven, Ofset Yapımevi tarafından verilen "Şule Sönmez İllüstrasyon Özel Ödülü"nü Bora Başkan - Ebru Sile ve Bikem Özsunay Vakfı tarafından verilen "Afiş Özel Ödülü"nü Ayşe Karamustafa kazandı. "Enerji'yi Temizle, Kıyameti Ertele" temalı 3. Ulusal Öğrencilerarası Afiş Yarışması'nın birincisi ise Doğu Kaya oldu.


Dr. F. Nejat Ezacıbaşı Vakfı Yılın Başarılı Genç Grafik Tasarımcısı Özel Ödülü'nü  kazanan Bora Başkan ve Ebru Sile'ye ödüllerini, Eczacıbaşı Vakfı Genel Sekreteri İlkay Akalın, takdim etti.

 


3. GMK Ulusal Öğrencilerarası Afiş Yarışması Ödülü'nü kazanan Doğu Kaya ödülünü GMK Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Demir'den alırken.


Ödül kazananlar listesine ulaşmak için ilerleyiniz >>>>>

Sergi kataloğuna göz atmak için tıklayınız.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :