'İstanbul Sözleşmesi' İmzaya Açıldı

mimarizm.com / 21 Ocak 2014

İstanbul'a sahip çıkan ve hangi partiden olursa olsun, İstanbul'u yönetmeye aday olanlardan kente sahip çıkmasını talep eden 'İstanbul Hepimizin' girişimi 'İstanbul Sözleşmesi'ni imzaya açtı.


                    


Girişim, İstanbul'da yaşayan, İstanbul'u seven, kendini İstanbullu sayan herkesin, kentin gelişimi, yönetimi ve geleceğiyle ilgili kararlarda söz ve sorumluluk sahibi olduğunu, kent yönetimine katılması gerektiğini ilan ediyor. Değişik kesimlerden duyarlı İstanbulluları bir araya getiren girişim, altı aylık bir çalışma sonucu kaleme aldığı şehir sözleşmesiyle, kent tarihinde bir 'ilk'e imza atıyor ve yeni bir yönetim anlayışı için dönüşüm noktası oluşturmayı amaçlıyor. Bu nedenle de, 'İstanbul Hepimizin' girişimi adını, Taksim Projesi'ni durdurmak için atılan 'Taksim Hepimizin' çığlığından esinlenerek aldı. 

İstanbul Sözleşmesi , ortaya koyduğu yeni yaklaşımla, mahalleyi, ilçeyi, kenti istediği gibi yönetme ve kullanma hakkını elinde tuttuğunu düşünen yerel ve merkezi yöneticilere "artık son" diyor. Girişim, yerel seçimlerde her partiden adayın bu anlayışı benimsemesi için çaba gösterecek ve seçilecek yöneticilerin bu zihniyete uygun olarak çalışmasını takip edecek.

Bugüne kadar binlerce İstanbullu, www.istanbulhepimizin.org veya  www.change.org/istanbulhepimizin adresinden sözleşmeye imza attı. Ülke çapında yayılmaya başlayan İstanbul Sözleşmesi, Batman, Antalya gibi kentlerde benzer imza kampanyalarına ilham kaynağı olurken, Rize'de ise bir aday, sözleşmeyi seçim programına aldı.

       

Tüm İstanbulluları sözleşmeyi imzalamaya davet eden İstanbul Hepimizin girişimi, adaylardan da sözleşmeyi imzalayarak İstanbullulara taahhütte bulunmalarını talep ediyor ve "taahhütte bulunmayan adaya oy yok" çağrısında bulunuyor.

Katılmak isteyen herkese kapısı açık olan, imzacılarla büyümeyi amaçlayan İstanbul Hepimizin girişimi, seçimlerden sonra da çalışmalarını sürdürecek, seçilmiş yerel yöneticilerin sözleşmeye uygun davranıp davranmadığını takip edecek, sonuçları da İstanbullularla paylaşacak.


Bilgi için:
info@istanbulhepimizin.org
 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :