"İstanbul: Müstesna Şehrin İstisna Hali" Raflarda

mimarizm.com / 31 Temmuz 2013

Sel Yayıncılık'tan çıkan 'İstanbul: Müstesna Şehrin İstisna Hali' raflardaki yerini aldı. 'Kentsel dönüşüm' olgusuna farklı disiplinlerin merceğinden odaklanan kitap, diğer yandan Sulukule, Tarlabaşı, Başakşehir gibi dönüşüm alanlarındaki sakinlerin izini sürerek, karşı koyuş olanaklarının altını çiziyor.

 

İstanbul: Müstesna Şehrin İstisna Hali'ndeki makaleler 'kentsel dönüşüm' olgusunu, sermaye ve emeğin üretim süreçlerinin yeniden şekillendirilmesini; hukuksal çerçeveden dünya ölçeğindeki yerine, TOKİ'nin doğuşu ve bugün aldığı halden özellikle orta sınıfa pompalanan risk ve güvence eksenine, mevcut ve 'yeni orta sınıf'ın site tipi yaşam deneyiminden farklı disiplinlerden bir araya gelişlerin yarattığı mücadele dinamiklerine kadar çok yönlü ve bütünlüklü olarak ele alıyor.

Konunun kuramsal çerçevesinin yanında birbirini dışlayan, istemeyen, düşman edilen Sulukule, Tophane, Tarlabaşı, Bahçeşehir, Ayazma, Başakşehir, Küçükpazar sakinlerinin izini sürerek, karşı koyuş olanaklarının altını çiziyor.
 
Ayşe Çavdar ve Pelin Tan 'ın derlediği kitap; "Devlet-birey ilişkilerinin en gözle görünür alan olduğu kentte atılan bir adım, yıkılan bir bina, mahalle, park, yapılan ya da yeniden yapılandırılan her mekân bizim onunla ve birbirimizle ilişkimizi de belirlemez mi?", "İstanbul neden yıllardan beri dünyanın en büyük şantiyesi görünümünde, "en büyük" projeleri sevdiğimizden mi?", "Kentlere sahip çıkmak yalnızca burjuva bir hassasiyet ya da nostalji hevesi midir" sorularından yola çıkıyor.
 

Kitaba katkı koyan yazarlar ve makaleleri:
 
 
Tayfun Kahraman
, Kent hukukunun yeni yüzü: Düzenleyici devletten seçkinleştirici devlete
 
Osman Balaban , Neoliberal yeniden yapılanmanın Türkiye kentleşmesine bir diğer armağanı: Kentsel dönüşümde güncelin gerisinde kalmak
 
Jean-François Pérouse , Kentsel dönüşüm uygulamalarında belirleyici bir rol üstlenen Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) belirsiz kimliği üzerinde birkaç saptama
 
Cevdet Yılmaz , Orta sınıflar üzerine düşünmek: İstanbul'da orta sınıfların ajandasına risk yazmak
 
Alev Erkilet , "Düzgün aileler" "yeni gelenler"e karşı: Korku siyaseti, tahliyeler ve kentsel ayrışma
 
Ayşe Çavdar , Orta sınıfın evi
 
Aslı Kıyak İngin ve Tolga İslam , Bir Roman mahallesinin yeniden tanzim edilmesi
 
Pelin Tan , Yerellik, direniş ve mekânsal hakkaniyet: Felaketin yanından koşmak
 
Erbay Yücak , İstisnalar şehrinde muhalefet


İstanbul: Müstesna Şehrin İstisna Hali'ni satın almak için tıklayınız .


Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :