İstanbul Modern'e Avrupa Müzeler Forumu'ndan Özel Ödül

mimarizm.com / 26 Mayıs 2009


Avrupa Müzeler Forumu
, İstanbul Modern Sanat Müzesi'ni "yenilikçi olma başarısından ötürü" özel ödüle layık gördü. Bu yıl ilk kez Türkiye'de, Bursa'da düzenlenen 32. Avrupa Müze Forumu (EMF) kapsamında yapılan değerlendirmede İstanbul Modern Sanat Müzesi, "müzeciliği kavrayışındaki uzmanlık, kullandığı yenilikçi bakış açışı ve ziyaretçilerine verdiği önem" nedeniyle "Özel Ödül"ün sahibi oldu. Bu özel ödülle birlikte, İstanbul Modern'in ileri müzecilik uygulamaları nedeniyle Avrupa'nın çağdaş müzeciliğinde öncü kurumların arasında yer aldığı vurgulandı.

İstanbul Modern'in bu özel ödülü kazanması, "koleksiyonunda Türk sanatıyla uluslararası çağdaş sanat arasında oluşturduğu denge, çocuklar ile gençlere sağlanan eğitim, ziyaretçilerine sunduğu olanaklarla müze gezme alışkanlığı olmayan bir ülkede çok iyi bir örnek oluşturması" şeklinde nedenlendirildi. Aynı zamanda İstanbul Modern'in "benzeri olmayan bir kurum olarak ülkesinde modern sanatın öncüsü olduğu" belirtildi. EMF (Avrupa Müzeler Forumu) Başkanı Stephen Harrison ise, İstanbul Modern'in kazandığı bu ödülle "Avrupa'nın çağdaş müzecilikte en seçkin kurumları arasına girdiğini" dile getirdi.

9 Mayıs'ta Bursa'da gerçekleştirilen ve 26 Avrupa ülkesinden 200 kurum temsilcisinin katıldığı ödül töreninde bu yıl, "Avrupa Yılın Müzesi Ödülü" (EMYA) Avusturya Salzburg Müzesi 'ne layık görüldü.

Avrupa'nın tüm müzelerine açık olan yarışmada ilk aşamada yapılan değerlendirmede belirlenen 52 adaydan 30'u sunum yaparak çalışmalarını tanıttı ve iki gün süren mülakatların ardından ödüller belirlendi. Son yıllarda değişen ölçütlerine göre değerlendirme, müzelerin multimedya, interaktif yapısına, sergilerine, web sitesine ve potansiyel ziyaretçilerine yönelik olarak yapılıyor.

İstanbul Modern Sanat Müzesi'nin yanı sıra İspanya'dan Valencia Almonia Arkeoloji Müzesi ve İsviçre'den Speicher Hayat Hikayeleri Müzesi de özel ödülün sahibi oldu. Teknik ve endüstriyel açıdan değerlendirmeye alınan müzeler arasında Norveç'ten Jaeren Bölge Müzesi, "Micheletti Ödülü"nü alırken, Avrupa Konseyi Ödülü ise Hollanda Middleburg'dan Zeeuws Müzesi'nin oldu.
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :