Hem Ziyaretçi, Hem de Koleksiyon Parçası

Filiz YAVUZ / 19 Kasım 2008


"Haunting Dogs Full of Grace" grubu Rotterdam'daki Boijmans Van Beuningen Müzesi'ne yaptığı ufak dokunuşlarla isminden söz ettiriyor. Ted Noten, Jurgen Bey, Frank Bruggeman, Wieki Somers, Simon Heijdens ve Bertjan Pot'tan oluşan grup, Boijmans Van Beuningen Müzesi'nde sanatın ziyaretçilerle harmanlandığı yeni mekanlar tasarladı. Üstelik bu mekanlar ücretsiz olarak herkese açık.

Grubun müdahale alanı, 1973 yılında Mimar Alexander Bodon'ın tasarladığı ye 2003 yılında da Robbrecht ve Daem'in uzantılarını yaptığı giriş katı.


Bara ait bir masanın üzeri


Ziyaretçiler, sanatçı Frank Bruggeman tarafından tasarlanan ve danışma gibi hizmet veren "B" fuayesinde karşılanarak montları toplanıyor. Montlar, Wieki Somers'ın projelendirdiği iç içe geçmiş çemberlerin tavana monte edilmesiyle oluşan açık dolaba asılıyor. Yani montlar ziyaret boyunca müze koleksiyonunun bir parçası haline geliyor.

Misafirperverlik giriş alanında da devam ediyor ve giriş bileti olan mücevher ile doruk noktasına ulaşıyor. Ted Noten tarafından tasarlanan mücevherlere her gün değişen küçük mektuplar eşlik ediyor. Bu küçük mektuplarda kimi zaman koleksiyonun bir parçası, kimi zaman ise müzenin bir dekoru anlatılıyor.Bardaki masaların hepsinin tavandaki yansıması


Müzenin en ilgi çekici alanlarından biri de Simen Heijdens'in projelendirdiği bar. Müzenin kapalı olduğu zamanlarda cadde tarafından girişin mümkün olduğu bar, iki sıra halindeki masalardan oluşuyor. Masaların üzerlerinde, kullanıcıların isimleri spiral oluşturacak şekilde sıralanıyor. Masalar kullanıldıkça spiral büyürken, bu masayı kullananların okunaklı bir arşivini oluşturuyor. Bardaki 16 masanın izdüşümünün 7 x 10 m genişliğindeki tavana yansıtılması ise barı ilginç kılan bir diğer ayrıntı.

Vitrini küçük bir müze şeklinde düzenlenen eğitim merkezinin Jurgen Bey tasarlarken, müzenin ilgi gören diğer bir bölümü olan mağazanın projesi ise Bertjan Pot'a ait.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :