Hazar Denizi'nde Yedi Tepe

Filiz YAVUZ / 03 Şubat 2009Danimarka'nın üretken mimarlık ofisi Bjarke Ingels Group (BIG) Azerbaycan'a eko-kent kuruyor. Azerbaycan'ın doğal kimliğini yeniden keşfetmesine olanak sağlayacağı iddia edilen proje, yarım ayı andıran Başkent Bakü'nün ucundaki Zira Adası'nda gerçekleştirilecek. "Zira Zero" Projesi, BİG mimarları ve Ramboll mühendisleri tarafından, kentsel gelişim için sürdürülebilir bir model ve kentin kıyısında bir simge olarak kurgulandı.

BIG Kurucu Ortağı Bjarke Ingels , Azerbaycan'ın doğal peysajında bir mimari peysaj yaratmayı öneren projenin önemini şöyle anlatıyor:

"(Zira Adası'ndaki) bu yeni mimari sadece yedi tepeli simgesel bir silüet yaratmakla kalmayacak, en önemlisi de hava, su, ısı ve enerji kanallarının doğal yollarla oluşturulduğu özerk bir ekosistem yaratacak."Dağ yaşamı eko-kentte

Projede, Azerbaycan dağlarından esinlenerek tasarlanmış yedi tepe aynı zamanda ikamet alanı olarak da kullanılacak. Projedeki her bir tepenin, özel ve kamusal işlevlerinin karışımına olanak sağlayan bir prensiple kurgulandığını ifade eden Ingels, tepelerin biçimsel olarak adanın topografisiyle uyum içinde olduklarını dile getiriyor. Ingels, bu yedi tepenin sadece bir metafor olmadığını, aynı zamanda Azerbaycan dağlarındaki gerçek yaşamı modellediğinin de altını çiziyor.Projede, eko-kentin merkezi olarak kullanılacak olan vadinin etrafını plaj çevreliyor. Yedi tepeye yayılmış olan 1.000.000 m²'lik master plan, tepelere tırmanmak için patika yolları ve Hazar Denizi'ni gören 300 tane özel villayı da içeriyor. Bu villa dizisi tepelerden itibaren vadiye kadar inerek, tepelerin vadiyle olan bağlantısını kuruyor.

Ramboll's Group Direktörü Lars Ostenfeld Riemann ise Zira Adası'nın tasarımı ve mühendisliğiyle, gelecekte Orta Asya'da ve Kafkaslar'da kentsel gelişim açısından önemli bir basamak olacağını ifade ediyor. Adada rüzgarın ve güneşin yardımıyla çorak tüketimle aynı miktarda enerji üretileceğini söyleyen Riemann, bu proje sayesinde on yıllık süreç içinde karbon emisyonunun azalacağını örgörüyor.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :