Haydarpaşa Dayanışması'nın 'Arama Konferansı' Yorumu: Suç Ortakları ve Meşruiyet Arama Toplantısı

mimarizm.com / 14 Ağustos 2008

TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, İnşaat Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi ve Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası İstanbul 1no'lu Şube, Toplum ve Kent için Haydarpaşa Dayanışması adına yaptıkları ortak yazılı açıklama ile Haydarpaşa Gar ve Liman çevresini yüksek yoğunluklu yapılaşmaya açarak, küresel emlak tacirlerinin kullanımına sunma yöntem, arayış ve oyunlarının bugüne dek boşa çıkartıldığı ve bundan sonra da çıkartılacağı inancını yineledi.

Haydarpaşa ve çevresinin geleceği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin öncülüğünde 30 - 31 Temmuz 2008 tarihleri arasında gerçekleştirilen 'arama konferansı'nı değerlendiren açıklamada, "Haydarpaşa Gar, Liman, Kıyı Alanı ve çevresini, uluslararası emlak haramilerine peşkeş çekme kararlığı içindeki AKP hükümeti ve emrindeki TCDD bürokratları; bu emellerini gerçekleştirmek için planlandıkları yağmanın tarihsel sorumluluğunu yüklenecek 'suç ortakları ve meşruiyet arama' toplantısında da aradıklarını bulamadılar" deniliyor. Yıldız Korusu Malta Köşkü'nde gerçekleştirilen söz konusu toplantı, belediye yetkililerini, Valiliği, basını, sivil toplum kuruluşlarından yetkilileri ve konuyla ilgili uzmanları bir araya getirmişti.

Açıklama şöyle:

"Dünya kültür mirası İstanbul'un, demiryolu ve deniz ulaşımı bağlantısını sağlayan,  kültürel ve endüstriyel mirasımız olan Haydarpaşa Gar, Liman, Kıyı Alanı ve çevresini, uluslararası emlak haramilerine peşkeş çekme kararlığı içindeki AKP hükümeti ve emrindeki TCDD bürokratları; bu emellerini gerçekleştirmek için, planlandıkları yağmanın tarihsel sorumluluğunu yüklenecek 'suç ortakları ve meşruiyet arama' toplantısında da aradıklarını bulamadılar.

Haydarpaşa Gar, Liman ve çevresinin küresel rant gruplarınca yağmalanması ve işgal edilmesi projelerine karşı, duyarlı kurum ve kuruluşların kararlı tavırları ve yoğun çabaları sonucunda; yağma projelerinin hayata geçmesi bugüne değin engellenebilmiştir. Bu konuda atılmış en önemli adım ise; İstanbul V Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 26.04.2006 gün ve 85 sayı ile almış olduğu tarihi karardır. Bu karar ile Haydarpaşa Garı ve çevresi, Kentsel ve Tarihi Sit olarak tescil edilmiştir.

Onay tarihinden alt ay geçtikten sonra, gösterilen toplumsal tepkiler ve meclise soru önergeleri verilmesi üzerine dağıtımı yaptırılan Sit kararını geri aldırabilmek için inanılmaz bir uğraş veren ve başarıya ulaşmayan TCCD yönetimi, kararın iptali için yargıya başvurmuş ancak, açılan dava da yargı tarafından reddedilmiştir.


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :