'Hasköy Design Route' Görücüye Çıktı

mimarizm.com / Merve AKI / 26 Eylül 2012
Bu sene IDW Projects olarak tasarım sergileri, konferansları ve atölye çalışmaları ile 26-30 Eylül 2012 tarihleri arasında Haliç'te gerçekleşecek olan Istanbul Design Week, dün (25 Eylül 2012) akşam düzenlenen açılış kokteyliyle başladı.

Beş gün süreyle tasarım dünyasının İstanbul gündemini oluşturacak etkinliğe, 'Hasköy Design Route'  olarak adlandırılan Eski Şapka Fabrikası, Hasköy Yün İplik Fabrikası ve Rahmi Koç Müzesi ev sahipliği yapıyor.Serginin Eski Şapka Fabrikası'nda gerçekleşen açılışında söz alan dDf (dream design factory) kurucu ortağı ve Istanbul Design Week'in yaratıcılarından Ayhan Kayar, IDW'nin bu sene Hasköy Yün İplik Fabrikası, Eski Şapka Fabrikası ve Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleşecek olduğunu vurguladı.

Istanbul Design Week etkinliğinin tarihi mekanı Eski Galata Köprüsü'nün yeniden hayata dönmesinden çok memnun olduklarını dile getiren Kayar, projeleri zamana yaydıklarını; IDW'nin bu bağlamada atölye ve konferanslar ile besleneceğini aktardı.


Soldan sağa: Arhan Kayar, Tom Foulsham ve Tim Vermeulen

Hammersma: "Ne kadar zeki olduğumuzu anlatmak için gelmedik"Kayar'ın ardından söz alan Hollanda Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı; Genel Kültür ve Medya Direktörü Marjan Hammersma ise, projede yer almaktan ötürü duydukları memnuniyeti belirterek, Dutch Design işbirliği üzerinden uluslararası ilişkilerin önemini aktardı. "Ne kadar zeki olduğumuzu anlatmak için burada değiliz" diyen Hammersma, IDW'ye, birlikte çalışma ve işbirliğinin önemini vurgulamak için katıldıklarını belirtti. Konuşmasında mimarlık ve tasarım sürecinin önemine de vurgu yapan Hammersma, sosyal bileşenlerin unutulmaması gerektiğini hatırlatarak sözlerini tamamladı.


Vermeulen: "Tasarım, kullandığımız objeleri yeniden düşünmektir"
Eski Şapka Fabrikası'nda düzenlenen açılış kokteylinin ardından etkinlik, Hasköy İplik Fabrikası'nda devam etti. Burada gerçekleştirilen konuşmada söz alan Tim Vermeulen, koordinatörlüğünü üstlendiği ' Connecting Concepts / Kavramları Birleştirmek' temalı sergiye dair bilgiler verdi. İki sene önce Hindistan'da başlayan projenin, Çin ve Almanya'nın ardından Türkiye'de devam ettiğini vurgulayan Vermeulen, sergi kapsamında objeleri anlatmakla kalmadıklarını, aynı zamanda bunları ilginç kılan yönleri de ele almak istediklerini belirtti.

Tasarımın, kullanmakta olduğumuz objeler üzerine yeniden düşünmeyi beraberinde getirdiğini aktaran Vermeulen, bu bağlamda 2 bin yıllık geçmişe sahip "şemsiye" objesi üzerinden durumu örneklendirdi. Şemsiyenin temel fonksiyonunu "insanları yağmur ve güneşten korumak" şeklinde tanımlayan Vermeulen, şemsiyelerin çok rüzgarlı havalarda kırılmak gibi kötü bir özelliği bulunduğuna dikkat çekti. Bu anlamda bir profesörün ürettiği rüzgara dayanıklı şemsiyeyi salonda bulunan dinleyicilerle paylaşan Vermeulen, kendisinin söz konusu şemsiyeyi bisiklet üzerinde bile kullanabildiğini belirterek "İşte tasarımın yapacağı şey budur" dedi.


İplik Fabrikası'ndaki 'Connecting Concepts' sergisi

İyi tasarımın; insanların, tasarımcıların birbirleri ile ilişki kurması ile alakalı bir süreç olduğunu anlatan Vermeulen, serginin temel amacını öğrenmek ve fikir değiş tokuş yapmak şeklinde özetleyen Vermeulen, IDW kapsamında konuşmacı olarak yer alan Gerrit Uittenbogaard ve Nanne De Ru'yu sahneye davet ederek konuşmasını tamamladı.

'GlueJeans' tasarımcısı Gerrit Uittenbogaard , nasıl düşündüklerini ve çalışmalarını nasıl ilerlettiklerini anlatarak, atölyelere katılmanın önemine vurgu yaptı.

Uittenbogaard'dan sonra söz alan mimar Nanne De Ru ise, kabul edilebilir mimarlık üzerine kısa bir konuşma gerçekleştirerek; ekonomik, kentsel ve topografik uygunluğun önemine dikkat çekti.

Son olarak söz alan Marjan Hammersma, 'Connecting Concepts' sergisi hakkında daha ayrıntılı bilgi vererek, sonuç kadar yaklaşımın da önemli olduğunu belirtti. Fikir, teknoloji ve malzeme paylaşımına vurgu yapan Hammersma, "Konsept, süreç ve çokdisiplinli süreci anlatıyor" diyerek İstanbul kapsamında, tasarımcı Burcu Büyükünal ve Emre Arolat Architects (EAA)  ile birlikte gerçekleştirdikleri çalışmayı özetledi.


  Domus Academy'nin Eski Şapka Fabrikası'ndaki 'Lost in Translation' sergisi


30 Eylül'e dek sürecek olan
Istanbul Design Week (IDW) hakkında güncel bilgilere ulaşmak ve ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :