Hadid'in Mimarlık Vakfı Binası Rafa Kaldırıldı

mimarizm.com / 14 Şubat 2008

 

İngiliz Mimarlık Vakfı AF (The Architectural Foundation), Zaha Hadid imzalı genel müdürlük binası projesini, maddi yetersizlikleri öne sürerek iptal etti. Bu son dakika fikir değişikliği, AF direktörü Rowan Moore'un yalnızca bir kaç ay önce yaptığı açıklamanın ardından geldi. Moore projenin, önceden belirlenen 2.25 milyon sterlinlik bütçeyi iki katına çıkardığını ve yüklenici firmanın görevden çekildiğini ifade etmesine rağmen, Southwark'ta yapılacak sembol binaya ‘devam' demişti.

Hadid'in İngiltere'deki ilk kalıcı yapısı olma ünvanını taşıyacak olan proje, Ocak 2004'te Bayındırlık Bakanlığı tarafından düzenlenen uluslararası yarışmanın birincisi olduğu günden bu yana sürekli ertelenmelerle sürüncemede kalmıştı. Bunda en büyük etkenlerden biri de, 5 milyon sterline çıkan giderler yüzünden Allies & Morrison firmasının koordinatör mimar olarak işe alınması ve projenin baştan sona revize edilmesiydi.

 

 

AF'yi düşey giydirme cam cephelerin birleştirdiği dört katlı bir mekanda organize eden Hadid yapısı, kamusal mekanla sağlam bir ilişki kurmak üzere planlanmıştı. Zemin, asma kat ve birinci katta sergi mekanı olarak kurgulanan yapı, aynı zamanda birinci katta etkinik mekanı ile en üst katta ofisler ve kurum toplantı odaları barındırıyordu.

AF açıklamasında, son dönemlerde borsalarda gözlemlenen dramatik düşüş ve sonrasında hisse yükselten atmosfer değişikliğinin yarattığı şartlar altında, böyle bir projeye devam etmenin sorumsuzluk olacağını belirtildi. Kurum tarafından, binanın yapım maliyetleri için gerekli olan paranın üstünde bütçeye rağmen, bitirme ve işletme masraflarının getireceği fazladan yükün de hesaplanması gerektiği eklendi.

 

 

Önerilen genel müdürlük binası sergi ve etkinlik mekanları ile AF ofislerini içeriyordu. Projenin iptali ile kurumun, başkentte bir merkezi olmamaya devam edecek. Proje uygulansaydı, a-Graft, AOC, Caruso St John, Foreign Office Architects, Lacaton & Vassal, MVRDV ve Bernard Tschumi gibi dünya klasmanında mimarların davetli olduğu yarışmanın galibi tasarımıyla Hadid, Londra'daki ilk kalıcı yapısına sahip olacaktı.

Zaha Hadid ise durumu hayal kırıklığıyla karşıladığını belirtti. Hadid, "Sergileri, yarışmaları, konferansları ve münazaraları ile mimarlık tartışmalarının katalizörü olarak görev yapan vakıf, vizyonunu yansıtacak sürekli bir mekanı hak ediyor" diye konuştu.

 

Arazinin şu andaki hali

 

Meydana gelen fiyaskoyu hafifletmek için AF'nin yaptığı bir başka açıklamada, kimliği açıklanmayan bir kişi tarafından yapılan 250 bin sterlinlik bağışın, vakfın gelecek programlarını destekleyeceği ifade edildi.

 

Son olarak binanın 2008 sonbaharında tamamlanacağı öngörülmüştü. Proje hakkında Hadid tarafından dile getirilenler de hep aynı optimizmi içeriyordu. "Londra'nın, fikirlerin enerjisiyle dünyanın diğer şehirlerindeki mimarlık merkezlerine rakip olabilecek yeni mimarlık mekanına sahip olmasının zamanı geldi" diyen Hadid ile birlikte AF direktörü Rowan Moore, projenin gelişiminden oldukça memnun kaldıklarını ve mimarlığın toplumla iletişimini sağlayacak harika bir enstrüman olduğu gibi, güzel ve unutulmaz bir strüktür de yaratılacağını belirtmişti.

 


İlişkili Haberler
Hanif Kara ile...
İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :