YOO Mimarlık Mimari Burs Programı Başlıyor

mimarizm.com / 28 Eylül 2021
Geleceğin mimar adaylarını yetiştirmek ve sektöre nitelikli genç mimarlar kazandırmak amacıyla bu alanda öğrenim gören öğrencileri destekleyerek mimarlık disiplinine katkı sağlaması hedeflenen YOO Mimarlık Mimari Burs Programı'na başvurular 15 Ekim'e kadar yapılabilir.

YOO Mimarlık tarafından bu yıl ilki başlatılan ve sektöre nitelikli genç mimarlar kazandırmak amacıyla hazırlanan YOO Mimarlık Mimari Burs Programı için başvuru süresi başladı. Temel hedefi; burs almaya hak kazanan öğrencilerin mimarlık mesleğine hazırlanmasına katkı sağlamak olan mimari burs programının son başvuru tarihi 15 Ekim 2021.

Ekim 2021 – Haziran 2022 dönemini kapsayacak ve her yeni eğitim-öğretim yılında yenilenecek olan burs programı; Türkiye’deki devlet üniversitelerinin Mimarlık Fakültelerinde öğrenim gören veya bölümü yeni kazanan başarılı ve maddi olanakları kısıtlı olan öğrencilere destek vermeyi hedefliyor.

Türkiye geneli tüm Devlet Üniversitelerinden başvuruya açık olan YOO Mimarlık Mimari Burs Programına başvurular www.yoo.com.tr/burs adresinden yapılacak ve her yıl toplam 3 öğrenci burs almaya hak kazanacak.

YOO Mimarlık Mimari Burs Programının öğrencilere sağladığı maddi desteğin ötesinde sektöre hazırlanmalarına olanak tanıyan bir program olması hedefleniyor. Akademi dünyası ve iş hayatını aynı anda gözlemleme ve deneyimleme fırsatı yaratacak burs programında; bursiyerlerin YOO Mimarlık’ta mesleğe dair sorularına yanıt alabileceği birer mentoru olacak. 

Burs almaya hak kazanmış öğrenciler, dönem ortası/sonu olacak şekilde yılda 2 defa yüz yüze ve her ay online olacak şekilde mentorları ile toplantı yapabilecek, YOO Mimarlık Yaz Staj programında staj önceliği kazanacak ve YOO Mimarlık tarafından gerçekleştirilecek etkinlik, eğitim ve workshop gibi uygun olan etkinliklere katılmaları sağlanacaktır.

Mimarlık mesleğini isteyerek seçen, bu alanda kendini geliştirmek isteyen ve öğrenmeye açık 3 öğrenci sektöre ilk adımını YOO Mimarlık ailesi ile atmış olacak. Başvuru esnasında öğrencilerin; eğitim hayatındaki başarısı, mimarlık mesleğine olan ilgisi ve kültürel ve sosyal faaliyetlere olan ilgisi de değerlendirme kriterleri arasında yer alacak. Başvuru formunda yer alan çeşitli bilgi ve belgelere ek olarak öğrenciler sunacakları portfolyoları ve mesleği seçme nedenlerini anlatan kısa bir makale ile başvurularını iletecekler.

Burs Programının Sağladığı Avantajlar

- YOO Mimarlık Mimari Burs Programını almaya hak kazanan 3 öğrencinin YOO Mimarlık’ta birer mentorları olacaktır. Burs alan öğrenciler dönem ortası/sonu olacak şekilde yılda 2 defa yüz yüze ve her ay online olacak şekilde mentorları ile toplantı yapacaktır.

- Burs almaya hak kazanmış öğrencilere YOO Mimarlık Yaz Staj programında staj önceliği sağlanacaktır.

- Burs alınan süre içerisinde bursiyerlerin, YOO Mimarlık tarafından gerçekleştirilecek etkinlik, eğitim ve workshop gibi uygun olan etkinliklere katılmaları sağlanacaktır.

Takvim

Son Başvuru Tarihi: 15 Ekim 2021

Başvuru İlk Değerlendirme: 15 - 30 Ekim 2021 (YOO Mimarlık Burs Komisyonu tarafından yapılacaktır.)

Mülakat: 30 Ekim 2021 – 15 Kasın 2021 (Burs programı için uygun görülen 3 asil 6 yedek öğrenci ile YOO Mimarlık Maçka Ofisinde yüz yüze yapılacaktır.)

Sonuçların İlanı: 15 Kasım 2021 (Burs almaya hak kazanan öğrencilerle bire bir iletişime geçilerek ilan edilecektir.)

Burs Süresi

- Burs kazanan 3 öğrenciye Ekim 2021 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde en geç Aralık 2021 tarihinde ilk ödeme yapılacaktır.

- Burslar; Ekim 2021 – Haziran 2022 tarihleri arasında (9 ay) ödenecektir.

- Burslar 1 yıllık öğrenim süresi için geçerlidir

Jüri

Burs başvuruları; YOO Mimarlık Kurucu Ortakları, Genel Koordinatörü, Tasarım Ofisi ve Kontrat Ekibi Direktörlerinden oluşan bir değerlendirme komitesince değerlendirilecektir.

Başvuru için İstenen Bilgi ve Belgeler

- Başvurular esnasında portfolyo ile başvuru yapılması zorunludur. Mimarlık fakültesini yeni kazanan ve portfolyo ile başvuru yapamayacak öğrenciler ise bu mesleği neden tercih ettiğini anlatan bir yazı ve video ile başvuru yapabilirler.

- Başvuru için olan tüm zorunlu bilgi ve belgelerin kontrolü web sitesinde yer almaktadır.

Önemli Notlar

- Burs ücretleri yüz yüze yapılan mülakatlarda açıklanacaktır.

- Mimarlık Burs Programına belirtilen tarihler aralığında sadece internet sitesi üzerinden alınacaktır.

- Başvuru sırasında gerekli olan e-devlet belgeleri ve detaylı dokümanlar burs almaya hak kazanan öğrencilerden ön görüşme sırasında elden teslim alınacaktır.

- Görüşme esnasında eksik belgelerin olması durumunda başvuru değerlendirmeye alınmayacaktır.

Değerlendirme Kriterleri

- Bursiyerlerin seçilmesinde aşağıdaki konulara dikkat edilecek ve öncelik verilecektir.

- Bursiyerlerin eğitim hayatında kültürel, sosyal faaliyetlerle hem mesleki olarak hem de bireysel gelişimine katkı sağlaması,

- Bursiyerlerin mimarlık sektörüne olan ilgisi ve kendini bu alanda daima geliştirmek ve yenilemek konusunda istekli olması.

 

*

YOO Mimarlık Hakkında

YOO Mimarlık, Alparslan Özarpat, Orçun Özkan ve Alptekin Yıldız tarafından 2007 yılında kurulan ve Mete Buyurgan’ında katılmasıyla yoluna 4 ortakla devam eden Mimar Holding’e bağlı bir mimarlık şirketidir. Türkiye’de hayatına başlayan ve global bir marka olma yolunda hızla ilerleyen YOO Mimarlık; bugün ABD’de New York ve MENA Bölgesi’nde Dubai, Avrupa’da Londra ve Rusya’da Moskova ofisleriyle iş ağını daima genişletmektedir. 2018 yılı başından bu yana Maçka İnönü Köşkü’nü ofis olarak kullanan YOO Mimarlık, perakende, kontrat, ofis ve ağırlama alanlarında iç mimari tasarım ve uygulama hizmetleri sunmaktadır. Michael Kors, Louis Vuitton, Fendi, Gucci, Zuma, Angie, 29, Beymen, Kolektif House, GaleriesLafayette, D Maris Bay Datça Peninsula, Salon Angie, Mandarin Oriental ve Nobu gibi dünyaca ünlü markaların iç mekân tasarım ve uygulama hizmetinde YOO Mimarlık imzası yer almaktadır. 14 yıl önce başlayan tasarımdan uygulamaya 360 derece hizmet sunma prensibiyle yola çıkan bu yenilikçi iş modeli, bugün çatı kurum Mimar Holding başta olmak üzere arcoglobal, Servis 365, Ofix ve Hipposoft’a da hayat vermiştir.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :