Yeşilcam Filmlerine Ev Sahipliği Yapan Darcan Köşkü Yenilendi

mimarizm.com / 13 Şubat 2024
Arnavut Hayreddin Bey Köşkü olarak bilinen Yeşilköy’deki tarihi Darcan Köşkü’nde 2022 ortasında başlayan restorasyon çalışması tamamlandı.

Medeniyetler başkenti olarak anılan İstanbul’da, kentin binlerce yıllık zengin tarihinden miras 33.479 taşınmaz kültür varlığı bulunuyor ve her 4 varlıktan üçünü sivil mimari örnekleri oluşturuyor. Bunlar arasında yer alan İstanbul Yeşilköy’deki Darcan Köşkü, Sinem Necipoğlu Mimarlık tarafından özgün tarihi ve kültürel nitelikleri korunarak restore edildi. Ünlü Yeşilçam filmlerine ev sahipliği yapan köşkün restorasyonu yaklaşık 2 yıl sürdü. Özgüne uygun planlanan restorasyon çalışmaları, köşkün eski ihtişamını yeniden kazandırmak amacıyla titizlikle yürütüldü.

Birinci derece tarihi eser grubunda yer alıyor

Tarihi yapının restorasyon projesi kapsamında iç tasarım konseptini hazırlayan ve ekiplerin yönetimini üstlenen Sinem Necipoğlu Mimarlık’ın Kurucusu Sinem Necipoğlu poje hakkında değerlendirmeler yaptı:

“Birinci derece tarihi eser grubunda yer alan Darcan Köşkü’nün restorasyon çalışmalarında, mimari uygulamaların yanı sıra tüm teknik, iç tasarım ve ekip yönetimi detaylarını üstlendik. Bu özel projede, köşkün orijinal tasarımının sadelik ve zarafeti korumak, tarihi yapısına ve dokusuna uygun bir konsept ve tasarım oluşturmak için titizlikle çalıştık. Tarihi mirası koruyarak modern gereksinimleri karşılayacak bir çözüm bulmak için sınırlarımızı zorladık. Köşkün estetik ve mimari özelliklerini ön plana çıkararak, geçmişle geleceği bir araya getiren benzersiz bir tasarım ortaya koyduk. Gurur duyduğumuz bu projeyle, ülkemizdeki önemli tarihi yapılarından olan bu köşkün özgün nitelikleri doğrultusunda korunmasını sağlarken, Yeşilçam’ın önemli bir mirasını da ülkemize yeniden kazandırdık.”

Eski adıyla Arnavut Hayreddin Bey Köşkü, mimari tasarımı ve art nouveau tarzındaki dekoratif ögeleriyle, İstanbul’un birçok semtinde rastlanan 19. yüzyıl konut yapılarının Yeşilköy’deki önemli örneklerinden biri. Osmanlı’nın son dönem aydınlarından Hayreddin Bey, 1900'lerin başında İstanbul’a yerleştiğinde köşk II. Abdülhamid tarafından kendisine hediye edildi. Ölümünden sonra bir dönem oğlu Mehmed Sami Bey’e intikal eden köşk, eşi Nimet Hanım tarafından zaman zaman dönemin ünlü yapım şirketi Arzu Film'e kiralandı. Tosun Paşa, Şabanoğlu Şaban, Gol Kralı, Süt Kardeşler, Neşeli Günler gibi Yeşilçamın popüler filmleri bu köşkte çekildi."


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :