Yerel Malzemelerle Tasarlanan Bilim Laboratuvarı

mimarizm.com / 25 Mart 2021
Hindistan’ın Mandvi yerleşiminde, SPASM Design Architects tarafından tasarlanan Shri Khimji Ramdas Kanya Vidhyalay bilim laboratuvarı, 12. sınıf öğrencilerinin kullanımı için özel olarak geliştirildi.

Fotoğraflar: Umang Shah

Tasarım, parsel üzerinde ulaşılması zor bir alanda bulunan tek ağaç etrafında şekillendirildi. Yapım yöntemi olarak çelik konstrüksiyon tercih edilen tasarımda çelik kutular 1200 mm ölçüsünde, bir ızgaraya yerleşecek şekilde şantiyede kesilerek monte edildi. Projede duvarlar ince çelik çerçeve içine yerleşen pişmiş toprak panellerden ve camlı şeffaf yüzeylerden meydana geliyor. Yapının dış kabuğunda bulunan paneller yerel bir çömlekçi topluluğu tarafından tamamlandı.

Mekanın iyi aydınlatılması, aynı zamanda da doğal olarak havalandırılabilmesi için buharlaşma yoluyla soğutan boşluklu bir perde sistemi tasarlandı. Koni boşluklarıyla dikkat çeken pişmiş toprak duvarlardan akan esintilerin Venturi etkisi, her katın doğal soğumasına katkıda bulunuyor; güneş panelleri, akşam aydınlatmaları ve laboratuvar ihtiyaçları için ek güç ve sıcak su gücü üretiyor. İklimle uyumlu ve enerji bakımından etkin bu tasarım sürdürülebilir özellikleriyle bölgede ön plana çıkıyor.

Haber archdaily’den çevrilerek derlenmiştir.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :