Yeni Kitap: İstanbul Mimarisinde Sanatkâr İzleri

mimarizm.com / 12 Haziran 2024
Her köşesinde geçmişin izlerini taşıyan İstanbul, birçok sanatkârın imzasını barındırıyor. İBB Yayınları'ndan çıkan, Kubilay Arpacı'nın "İstanbul Mimarisinde Sanatkâr İzleri" kitabı, bu değerli mirası titizlikle inceliyor.

İstanbul Mimarisinde Sanatkar İzleri Kısa Özet

İstanbul, geçmişten günümüze sanatsal ve mimari açıdan büyüleyici bir geçmişe sahip. Her köşesinde geçmişin izlerini taşıyan bu eşsiz kent, birçok sanatkârın imzasını barındırıyor. İstanbul Mimarisinde Sanatkâr İzleri bu değerli mirası titizlikle inceliyor.

İstanbul’un göz kamaştıran mimari eserlerinin arkasındaki sanatkâr imzalarını gün ışığına çıkartan kitap, Osmanlı İmparatorluğu’nun son döneminden Cumhuriyet’in kuruluşuna kadar olan süreçte yapılan binaların detaylı bir envanterini sunuyor. Bu kitapta, mimari eserlerdeki imzaların yanı sıra sanatkârların biyografileri ve eserlerinin üsluplarına da yer veriliyor.

İstanbul’un mimari dokusunun oluşumunda rol oynayan mimarlar, mühendis-mimarlar, müteahhitler, hattatlar, taşçılar ve çini ustaları gibi sanatkârların izlerini adım adım takip eden İstanbul Mimarisinde Sanatkâr İzleri aynı zamanda İstanbul’un kültürel çeşitliliğinin ne kadar zengin olduğunu bir kez daha göstermiş oluyor…


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :