Yeni AKM 29 Ekim'de Açıldı

mimarizm.com / 01 Kasım 2021
Murat Tabanlıoğlu'nun, sadece bir opera binası olmakla kalmayıp geniş kapsamlı, her kesimden insanı davet eden, içten ve içinden şehir geçen bir kent kültür yapısı olarak günlük hayatın ve özel sanat etkinliklerinin merkezi olacağını belirttiği Atatürk Kültür Merkezi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda açıldı.

© Emre Dörter

Tabanlıoğlu Mimarlık'ın hayata geçirdiği Atatürk Kültür Merkezi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda planlanan bir dizi etkinlikle sanatseverlerle buluştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı İstanbul’daki sanat birimlerinin, yerleşik kurum olarak yer alacağı İstanbul AKM, gelişmiş bir teknolojik donanımla tasarlanmış 2040 kişilik Opera Salonu, 802 kişilik Tiyatro Salonu, 410 metrekarelik AKM Galeri ve AKM Çok Amaçlı Salon ile yıl boyunca sanatseverleri ağırlayacak. Bina içerisinde ayrıca; kültür sokağı, iki katlı kütüphane, çocuk sanat merkezi, sinema ve sergi salonu, müzik platformu, kafeler, tasarım dükkanı ve restoranlar da bulunuyor. AKM içerisinde yapılan kültür sokağında; sanat galerisi, sinema, restoran, kafe, kitap kafe, çocuk sanat merkezi, müzik platformu, kütüphane, tasarım dükkanı ve çok amaçlı salon da bulunuyor. 95 bin 600 metrekare kapalı alana sahip Atatürk Kültür Merkezi, 5 ayrı bloktan oluşuyor. opera binası ise 14 katlı ve 49 bin metrekarelik alana sahip.

İstanbul AKM, yerleşik kurumların etkinliklerinin yanı sıra ortak ve dış yapımlara da kapılarını açıyor. Kusursuz akustik özelliklere sahip salonları ve yeni etkinlik alanları, yurt içi ve yurt dışından bu sahnenin bir parçası olmak isteyen değerli sanatçı ve toplulukları misafir edecek.

Sinan Operası'yla başlayan etkinlikler, 31 Ekim'de Londra Flarmoni Orkestrası ile devam ederken, AKM, 1 Kasım'da Devlet Senfoni Orkestrası, 2 Kasım'da ise Chris Botti'yi ağırlayacak. Ayrıca, İstanbul Devlet Tiyatrosu da, "Uçmak-Hezarfen Ahmed Çelebi" oyunuyla Atatürk Kültür Merkezi'ndeki tiyatro sahnesinde perdelerini açtı.

2021 senesinde, Yeni AKM projesi hakkında Murat Tabanlıoğlu ile ve sanat yapıları üzerine ise; sanatçılar, Burak Bilgili, Büşra Kayıkçı ve Gülsin Onay ile gerçekletirdiğimiz söyleşi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :