Yararsız Bir Mekâna Dair

mimarizm.com / 09 Eylül 2022
Cem İleri’nin; yer, mekân, yazı ve bellek hakkında Georges Perec'i merkeze alan deneme kitabı, "Yararsız Bir Mekâna Dair" Norgunk Yayıncılık’tan çıktı.

Tanıtım Metni

Önünde duran boş sayfadan başlayarak içinde bulunduğu oda’yı, daire’yi, apartman’ı, sokak’ı, şehir’i, ülke’yi, dünya’yı Georges Perec’in geride bıraktığı notların, taslakların, haritaların, paftaların, patron kağıtlarının izinde geçerek mekânın mekânına varmayı deneyen Cem İleri bu amacına ulaşamaz. Yazısı ve yazısına yön veren sorular, savrulmalar hep bir sınıra gelip dayanır. İster yararlı olsun ister yararsız, mekânın mekânı yoktur çünkü.

“Perec yazı masasında aynı anda yazılmakta ve okunmakta olan sayfaların zamansal üst üste gelişlerinin benzerini diğer mekânlara da uygular. ‘Halen üzerinde çalışılan’ fakat gerçekleştirilemeyen ‘Yerler’, önceden belirlenmiş 12 Paris mekânının hem bizzat o yerde bulunarak hem de başka bir yerde orayı anımsamaya çalışarak gerçekleştirilen farklı betimlemelerinin belirli bir algoritmaya sadık kalınarak 12 yıl boyunca çeşitlendirilmesi esasına dayanır: 12 ahşap parçacıktan oluşan bir yapboz bulmaca. Sonuçta ortaya, her biri balmumuyla mühürlenmiş bir zarfa yerleştirilen iki çarpı on iki çarpı on iki metinden oluşan bir zaman kapsülü çıkacaktır. Bir tür eskitme, yıprandırma, zamana karşı direnç gösterme stratejisidir bu. 12 yıl içinde mekânlar da hatıralar da yazı da zamanın korkunç etkilerinden paylarına düşeni alacaklardır.”

Soru: bütün mü kümenin içindedir, küme mi bütünün içinde?

 

*

Cem İleri Hakkında

1975 yılında İstanbul’da doğdu. Saint-Benoit Lisesi ve Galatasaray Üniversitesi’nden mezun oldu. 2000-2004 yılları arasında Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta çalıştı, Cogito ve Sanat Dünyamız dergilerinin editörlüğü ve sergi koordinatörlüğü görevlerini üstlendi. 2005-2008 yılları arasında İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde editör olarak görev aldı. 2002 yılında Sel Yayınları tarafından yayımlanan Negatif İmge adlı deneme derlemesinde yer aldı. Yazının da Yırtılıverdiği Yer – Bir Bilge Karasu Okuması adlı kitabı 2007 yılında Metis Yayınları tarafından yayınlandı. Halen Everest Yayınları'nın yayın yönetmenliğini yapmaktadır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :