YAPI’nın Eylül Sayısı Çıktı!

mimarizm.com / 01 Eylül 2016
Derginin Eylül sayısında, schmidt hammer lassen architects’in tasarladığı “Halifax Merkez Kütüphanesi” projesine geniş yer veriliyor.  

Halifax Merkez Kütüphanesi 
schmidt hammer lassen architects’in tasarladığı Kanada’daki yeni kütüphane, kendisini çevreleyen canlı kentsel dokuyla, eski ve yeni yapılarla ve kent merkezinin hareketliliğiyle doğrudan bağlantılı, kültürel bir odak niteliğinde. 

“La Cité du Vin” 
XTU Architects’in tasarladığı Fransa’nın Bordeoux kentinde yer alan binanın kıvrımları, soyut ve duyusal özellikleriyle, şarabın ruhunu ve akıcı doğasını çağrıştırmayı amaçlarken, güçlü bir mimari etki bırakıyor. 

BTK - Buca - Tınaztepe Konut Projesi 1. Aşama 
MuuM’un tasarladığı İzmir’deki proje, kullanıcıların konut ve sosyal yaşantılarına yönelik olanaklarının geliştirilmesi temel düşüncesi ile sosyal alanların yer aldığı ana avlu çevresinde gelişen bir kurgu dahilinde planlanmış. 

Philip Morris Sabancı Pazarlama ve Satış A.Ş. Kağıthane Bürosu 
mimaristudio’nun tasarladığı İstanbul Kağıthane’deki proje, modern mimari ilkelerinden uzaklaşmadan, güncel tasarım yaklaşımları ve ince yapı malzemeleri ile şekillenmiş. 

Vice Toronto Bürosu
DesignAgency’nin tasarladığı proje, Vice ekibinin çok platformlu içeriklerini hazırlamasına olanak sunarken, açık mekân özelliğiyle hem bir kayıt stüdyosu hem de şirketin değerlerini ve kimliğini yansıtan bir vitrin işlevi üstlenmiş. Proje, Kanada’nın Toronto kentinde yer alıyor. 

“Shan Café” 
İçmimari tasarımını Robot3 Design’ın yaptığı Çin’in başkenti Pekin’de yer alan “Shan Café”deki her bir tuğla ve her bir ahşap parça, işçilerin yoğun çabasının izlerini taşıyor ve buraya gelen insanlarla bir diyaloğa giriyor. 

“OCT Bay” Peyzaj Düzenlemesi 
Yeni bir kültür ve eğlence merkezi olarak “OCT Bay”, çeşitli kentsel hizmetleri, eğlence tesislerini, meydan, park ve dinlenme alanlarıyla birlikte bir ekolojik rezerv alanını bünyesinde barındırıyor. Çin’in Shenzhen kentinde yer alan projenin peyzaj tasarımı SWA’ya ait. 

Peggy Deamer ile “Mimarlık İşi” Üzerine Bir Söyleşi 
Elif Kendir Beraha, Yale Mimarlık Okulu’nda öğretim üyesi olan Prof. Peggy Deamer ile kapitalizm çerçevesinde mimarlık mesleği üzerine bir söyleşi yaptı. 

Ayrıca; 
- Kromofobiyi Yenmek: Mimarlıkta Renklerin Peşinde; Pınar Öktem Erkartal 

- Optik Özelliği ve Rengi Değişebilen Akıllı Malzemelerin Mimarlıkta Kullanım Olanakları; Z. Sevgen Perker, Kardelen Akkuş 

- Somut Olmayan Kültürel Miras Olarak Mekânın Akustik Karakteri: İzmir Sefarad Sinagogları Örneği; Mine Tanaç Zeren, Fatma Yelkenci Sert, Özgül Yılmaz Karaman

- İt-Çek-Tasarla, Kesit Al-Üret-Otur Deneyiminden Geride Kalanlar; Aslı Aydın, Neşe Çakıcı Alp, Miray Baş Yıldırım 

- Müzesini Düşleyen Resimler: Devrim Erbil; Gülseli İnal 

YAPI Eylül sayısında...

Derginin Seranit Grup sponsorluğundaki ücretsiz tablet uygulamasına buradan erişebilirsiniz.


Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :