Wes Anderson Filmlerini Andıran 10 Mimari Fotoğraf

Nurullah Kaya / 08 Ocak 2018
Pastel tonların ve simetrinin baskın olduğu 10 mekanın bulunduğu listede, renkli bir tenis kortundan uçan eve kadar farklı fotoğraflar yer alıyor. 

Yönetmen Wes Anderson, son dönemin popüler görüntülerinin Pinterest'ten geldiğini belirtiyor. İşte ünlü yönetmenin filmlerini andıran mekanları kayda geçen birkaç Pinterest karesi...


WeWork WeiHai 
Linehouse

Şangay'daki bu ortak çalışma alanının görkemli iç mekanı canlı renkler ve dokulardan oluşuyor. Kullanıcılara mizahi bir kutlama atmosferinde izlendikleri hissini yaşatmak amacıyla tasarlanan mekanda, düzgün sıralanmış küresel aydınlatma elemanları ve dore detaylar yer alıyor. 

WeWork WeiHai, Linehouse

*

Johnson Wax Headquaters 
Frank Lloyd Wright

Tasarıma ilgi duyan birçok insanın aşina olduğu Wisconsin’deki ofisin iç mekanı 1930’larda Frank Lloyd Wright tarafından tasarlandı. Mimarın önerdiği heykelsi sütunlar ve atmosferi tamamlayan kızıl toprak renklerini, Büyük Budapeşte Oteli başta olmak üzere diğer Wes Andreson filmlerindeki renk ve form kullanımlarında da hissetmek mümkün.  

Johnson Wax Headquaters

*

Flying Houses 
Laurent Chéhère

Fransız fotoğraf sanatçısı Laurent Chéhère, Flying Houses (Uçan Evler) adlı bu serisinde "eski Paris"i gerçeküstü imgeler ve farklı bir mizah anlayışı ile yeniden canlandırmaya çalışıyor. Aşağıda yer alan fotoğrafta, zeminden sarkan kurutma ipi ile uçurtma gibi boşlukta asılı duran bir ev ve olağandışı büyüklükte bir pencere görülüyor.  

Flying Houses 

*

Courts 02
Ward Roberts

Courts 02 serisi, New York’ta yaşayan fotoğraf sanatçısı Ward Roberts’ın dünyanın farklı bölgelerinde çektiği pastel renkli spor sahası fotoğraflarından oluşuyor. Bu tenis kortunun yumuşak renkleri Moonrise Kingdom'daki sahneleri anımsatıyor.

Courts 02

*

After the Final Curtain
Matt Lambros

Amerikalı fotoğraf sanatçısı Matt Lambros'un metruk sinema salonlarını konu alan “After the Final Curtain” (Son Perdenin Ardından) adlı kitabı, Maine gibi zamanında cömertçe dekore edilmiş ve şu an harap durumda olan sinema salonlarının fotoğraflarından oluşuyor.

Matt Lambros

*

Bar Luce
Wes Anderson

Listede bulunması şaşırtıcı olmayan Milano’daki bu bar, Anderson tarafından bizzat tasarlandı. 1950'li-1960’lı yılların Milano kafelerinden ilham alınarak tasarlanan Bar Luce’de pastel renk tonları ve formika mobilyalar kullanılmış. Mekanda, Steve Zissou ve The Life Aquatic filmlerine gönderme yapan tilt makinalarını da görmek mümkün. 

Bar Luce

*

Abandoned 
Christian Richter

"Abandoned" (Metruk) koleksiyonu için terk edilmiş ve harap binaları kadrajına alan Alman fotoğrafçı Christian Richter'e ait bu yüzme havuzu imajı tıpkı Anderson'ın setlerinden birine benziyor.

Christian Richter

*

Oddson Ho(s)tel
Döðlur

Başkent Reykjavik'in kıyısında yer alan otel/hostel, İzlanda merkezli Döðlur tasarım stüdyosunun imzasını taşıyor. Güçlü kontrasta sahip renklerin birlikte kullanıldığı mekanlardan oluşan yapıda, 1950’lerden esinlenen ıslak mekanlar, pembe lavabolar, turkuvaz seramikler ve açık mavi döşemeler Anderson estetiğini çağrıştırıyor.

Oddson Ho(s)tel

*

Calistoga Motor Lodge & Spa 
AvroKO

Amerikalı tasarım stüdyosu AvroKO, Kaliforniya'da yer alan otel tasarımında sıradan gündelik öğeleri romantik ve retro ayrıntılarla birleştirerek, konukların kendilerini Wes Anderson filminde gibi hissetmelerini amaçlamış.

Calistoga Motor Lodge and Spa

*

Wooltex
Alastair Philip Wiper

Fotoğrafçı Alastair Philip Wiper'ın bu karesi, tekstil üreticisi Kvadrat'ın kumaş ürettiği bir fabrikayı gösteriyor. Mekan boyunca devam eden hardal sarısı ve pembe makaralar Anderson'ın renk kullanımıyla güçlü bir ilişki kurarken, dikkati sahnenin merkezine yönlendiriyor.

Alastair Philip Wiper

Kaynak: dezeen.com


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :