WAF Virtual Programında “Büyük Boşluk”

Nurullah Kaya / 27 Kasım 2020
Emre Dörter, Mustafa Erkatırcı ve Serdar Ateşer’in, karantina sürecinde İstanbul’un drone görüntüleriyle oluşturdukları ve kent-insan ilişkisini irdeleyen “Great Emptiness” filmi World Architecture Festival’in dijital versiyonu olan WAF Virtual’de 30 Kasım'da gösterilmeye başlanacak.

“Dünyanın dört bir yanında milyarlarca insan Covid-19 salgını nedeniyle fiziksel olarak izole olmak zorunda kaldı. Kentsel mekanı temsil etme, etkileme ve hissetme şeklimizi yeniden ele almanın eşiğindeyken, karşı karşıya olduğumuz bu büyük boşluğu tanımalı, tanımlamalı ve kabul etmeliyiz. "Great Emptiness" (Büyük Boşluk), arşivlenmiş drone görüntüleri seçkisiyle mega kent İstanbul’daki kamusal alanların daha önce görülmemiş ıssızlığını ortaya koyuyor. Otoyollardan otoparklara, havaalanlarından tren istasyonlarına, İstanbul Boğazı'ndan İstiklal'e, kentsel mekanı şekillendiren hareketlilik ve akış eksikliği, bu kente aşina olanlara garip geliyor. İnsan varlığı görünmez olsa da inkar edilemez şekilde mevcut. 

İklim adaleti dahil adalet kavramı mega şehirlerde daha okunaklı; sosyo-ekonomik adaletsizlikler temelde kültürel veya sembolik adaletsizliklerle bağlantılı. Karantina sırasında kuşbakışı bakıldığında, sokaklarda dolaşan insanların yokluğunda bile ayrımcılık açıkça ortaya çıkıyor.

Havadan görüntüler, kent koşullarını sorgulamak için tarafsız bir analitik araç görevi görebiliyor. Öte yandan, karantina dönemindeki kent hissi, Lautréamont’un, çok sürrealist bir izlenimle muhteşem bir gerçekliği “deneyimlediğimiz” şiirini çağrıştırıyor.

Toplumsal varoluşun geniş yelpazesindeki kapsayıcı bir paradigma olarak, insan vücudunun indirgenemez maddiliği ortadan kalktığında, şehir tanıksız "bir kedi" olur, hiçbirimiz ölü mü diri mi olduğundan emin olamayız. Tanıklık şansı verildi, İstanbul'un orada olduğunu, vatandaşlarının dirilişini beklediğini biliyoruz. İnsan varlığı görünmez olsa da varlığı inkar edilemez şekilde mevcut.”

Emre Dörter (mimari fotoğrafçı ve video sanatçısı), Mustafa Erkatırcı (drone operatörü, hava fotoğrafçısı ve video sanatçısı) tarafından filme alınan, ses tasarımı Serdar Ateşer’in (müzisyen, besteci ve ses tasarımcısı) yaptığı “Great Emptiness” adlı film 30 Kasım günü saat 14:15’te gösterime girecek.

World Architecture Festival’in dijital versiyonu olan WAF Virtual programı ve ayrıntılı bilgi için tıklayın


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :