Üslup ve Çağ: Çağdaş Mimarlığın Sorunları

mimarizm.com / 29 Temmuz 2021
Moisei Yakovlevich Ginzburg'un "Üslup ve Çağ: Çağdaş Mimarlığın Sorunları" adlı kitabı Janus Yayıncılık tarafından, Alp Tümertekin ve Aylin Tümertekin çevirisiyle yayımlandı.

Moisei Yakovlevich Ginzburg - Üslup ve Çağ: Çağdaş Mimarlığın Sorunları kitabı Janus Yayınları'ndan, Aylin Tümertekin, Alp Tümertekin çevirisiyle çıktı.

Tanıtım Metni

Yakovlevich Ginzburg ilk kitabı olan Mimarlıkta Ritm’den (1923) bir yıl sonra yayınlanan Üslup ve Çağ (1924) adlı çalışmasında mimarlık tarihi, üslupların nasıl ortaya çıktığı ve ortadan çekildiği konusundaki görüşlerini serimler. Temel görüşü şudur: Bir üslup kendi çağının kültürel ve estetik değerlerinin anlatımı olduğuna göre, modernliğin, makine çağının üslubu olan “konstrüktif” bir mimarlığın ortaya çıkması gerekir.

Sanat tarihçisi Heinrich Wölfflin’in döngüsel tarih anlayışını benimseyen Ginzburg, her üslubun gençliğinde konstrüktif, olgunlaştığında organik, elden ayaktan düştüğünde de dekoratif olduğunu vurgular. Mimarlığın genel  kurallarını belirlemek için üslupların çağlarına bağlı olan yanları ile çağları aşan yanlarını değerlendirmeye çalışır.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :