URBANJOBS’tan Kişilikli ve Dingin Bir Mekan Tasarımı: Zula Zorlu

mimarizm.com / 03 Haziran 2022
İddiadan ve kaostan uzak bir görünüm, net formlar ve yalın ritimlerle estetiği işlevsellikle buluşturan Zula Zorlu'nun iç mekan tasarımı URBANJOBS'a ait.

Fotoğraflar: Emre Dörter

İç mimar ve tasarımcı Murat Dede tarafından kurulan iç mimari ve ürün tasarımı üzerine projeler üretmekte olan URBANJOBS, son olarak Zula Zorlu'nun iç mekan tasarımını gerçekleştirdi. Zula markasının üçüncü lokasyonu olarak yalın ve steril tasarımı ile bir çizgiye oturan mekan, kişilikli, dingin ve düşünülmüş bir tasarıma sahip.         

Mekansal arayışın en yalın hallerinin arandığı Zula, Türkiye’deki restoran kültürünün en doğal ifadelerinden birini sunmaya çabalıyor. Burası bir restoran algısı da yaratıyor, mağaza algısı da. İçeride sunulan tek tip yemek ise, mekanın vermesi gerektiğinden “daha fazlasını” vermesine gerek olmadığı fikrinin bir sentezi.

Gereksiz olan tüm detaylardan tamamen arındırılan mekanda, pişirme, servis, yıkama, yeme gibi salt bu işlevler için birbirinden ayrılan net alanlar ve düşünülmüş boşluklar oluşturulmuş. Sağlamlık, işlev, güzellik ve duygu olarak tanımlanan dört önemli mekansal öğenin hafifçe ve titizlikle uygulandığı projedeki ileri yalınlık, “Instagram mimarlığı”nın aradığının tam tersi bir çizgiyi işaret ediyor. Net formlar, yalın ritimler, iddiadan ve kaostan uzak görünümü ile Zula Zorlu, ne susuyor, ne de bağırıyor.

Mekana özel olarak tasarlanan yemek sandalyesi ve bar sandalyesi ile bu yalın tavrın içine görünür olan öğeler ekleyen URBANJOBS, masaların üzerine odaklanan aydınlatma ile neye vurgu yapılması gerektiğini anlatıyor. Mekan aydınlatması On Off'a ait.

Proje ayrıca SPACE etkinliği kapsamında Best of Interior Design 2022 Seçkisi’nde ödüle layık görüldü.  


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :