Ünlü Tasarım Okulu Domus Academy Lisans Eğitimine Başlıyor

mimarizm.com / 25 Ocak 2017
İtalya’nın önde gelen tasarım okulu Domus Academy, eğitim programına Deneyim Tasarımı, Moda ve İç Mimarlık lisans bölümlerini ekledi. 2017-2018 eğitim yılında ilk kez başlayacak lisans programları, Domus Academy’nin “tasarlayarak öğrenme” yaklaşımını esas alıyor.

Domus Academy lisans programlarından Deneyim Tasarımı (XD) Lisans Programı; etkileşim tasarımı, hizmet tasarımı, kullanıcı deneyimi, bilgi mimarisi, grafik ve görsel tasarımın yanı sıra; prototiplendirme, fiziksel bilgi işlem, yaratıcı kodlama, senaryo oluşturma ve hikâye anlatımını da kapsayan farklı disiplin ve beceriler sunuyor.

Moda Lisans Programı, öğrencilerin İtalyan moda sektöründen başlayarak küresel moda dünyasıyla ilgili derinlemesine bilgi kazanmasını hedefliyor. Gerek uluslararası gerekse sektörün yeni moda markalarının sıklıkla karşılaştığı zorluklara karşı ihtiyaç duyulan bilgi, beceri ve araçlardan oluşan donanımın sunulduğu programda; öğrencilere moda firmalarıyla işbirliği fırsatı da sağlanıyor. Pazar ve trend analizleri gibi yaratıcılığı geliştiren imkanların sunulduğu program, sürdürülebilir çoklu-kanal çözümleri geliştirme gibi becerileri kapsıyor.

İç Mimarlık Lisans Programı’nda ise ana hedef, geleceğin mekânlarına anlam katmak. Her geçen gün ilerleyen teknolojiyle değişen mekan algısını esas alan programda öğrenciler; büyük ölçekten mikro müdahalelere, kentsel boyuttan iç tasarımda kullanılan el yapımı eşyalara uzanan farklı ölçeklerde tasarımı deneyimleme ve uygulama fırsatı buluyor.

Domus Academy

“Tasarımın geleceğine ayak uyduran bir program sunuyoruz”

Domus Academy lisans programlarının tanıtımında söz alan Enstitü Başkanı Line Ulrika Christiansen, 2017-2018 öğretim yılında hayata geçirecekleri lisans programları için “Dünya çapındaki tasarım yaklaşımımıza, lisans programlarını da eklemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Programlarımızı, tasarım endüstrisinin yeni taleplerinden yola çıkarak seçtik. Öğrencilerimize dünyanın tasarım başkentlerinden Milano’da, tasarımın geleceğine ayak uyduran bir eğitim imkanı sunuyoruz. Domus Academy’den mezun olduktan sonra tüm öğrencilerimizin sektörün başarılı oyuncuları arasına girebileceğinden hiç şüphem yok.” dedi.

Domus Academy

Versace, Motorola ve BMW Design ile işbirliği imkânı

Domus Academy; Versace, Motorola ve BMW Design gibi seçkin şirketlerle de işbirliği içerisinde. Dersler, atölye çalışmaları ve uluslararası yarışmalara katılma hakkı sunan programda öğrenciler, doğrudan bu şirketlerin mentorluğuyla genişlettikleri profesyonel iş ağlarının yanı sıra iş fırsatları da yakalabiliyor.  

Tasarım, mimarlık ve moda alanlarında ilk 30 okul arasında

Domus Academy Moda Okulu, Business of Fashion tarafından 2016 yılında en iyi moda okulları arasında gösterildi. Frame Publishers 2012, 2013 ve 2014 Masterclass rehberinde Domus Academy’i tasarım, mimarlık ve moda alanlarında dünyanın ilk 30 lisansüstü okulu arasında yer aldı. Domus dergisi 2012’den bu yana her yıl Domus Academy’yi Avrupa’da mimarlık ve tasarım alanlarında ilk 100 okul arasına aldı.

Lisans programları hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşılabilir.


Domus Academy hakkında:

1982’de Milano’da kurulan Domus Academy, İtalyan Tasarımı ve Modası'na odaklanan açık bir projeyi temsil eden İtalya’daki ilk lisansüstü tasarım okuludur. Okul yıllar içinde endüstriyel yaratıcılık süreçleri, estetik ve tüketim senaryoları, mekân ve zaman ilişkileri, kamusal ve özel hizmetlere odaklanan lisansüstü deneyimini artık lisans öğrencilerine de sunuyor. Kökleri İtalya’da bulunan Domus Academy’nin uluslararası bakış açısı ve yaklaşımı, gelişmiş bilgileri vizyoner projeler bağlamında kullanırken tasarım kültürünü zenginleştirme, yayma ve güncellemeyi amaçlıyor.

Domus Academy

Domus Academy metodolojisi, tasarlayarak öğrenme yaklaşımına dayanıyor. Bu yaklaşımda öğrenim; araştırma, inceleme ve fikir geliştirme anlamına gelmekle birlikte projeler de gerçek iş ihtiyaçlarına ve taleplere dayanıyor. Domus Academy’nin başarısındaki en önemli rolü, derslere ve projelere gerçek dünyadan güncel bir bakış açısı kazandıran ve alanında uzman profesyonellerden oluşan öğretim kadrosu üstleniyor.


İlişkili Haberler
Etiketler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :