Domus Academy'den Dante Donegani ve Giovanni Lauda İstanbul'da

30 Mart 2009
Domus Academy'den Dante Donegani ve Giovanni Lauda İstanbul'da

İtalya'nın ilk tasarım üniversitesi sayılan Domus Academy Kurucularından Master Program Başkanı Dante Donegani ve Giovanni Lauda UNICERA Fuarı kapsamında TÜYAP'ta konferans verecek.

İtalya'nın ilk tasarım ve moda lisansüstü diplomasını veren Domus Academy kurucularından Dante Donegani ve Giovanni Lauda "Seramik Dünyasında Tasarım ve Geleceğe Ait Trendler " başlığı altında dinleyicilerle biraraya gelecek.

Domus Academy'de Master Program Direktörü olarak görev alan Dante Donegani ile Endüstri Tasarımı Master Programı'nda "Tasarım Kültürü" dersi veren Giovanni Lauda 1992 yılında kurdukları D&L Studio bünyesinde, Memphis, Stildomus, Isuz, Steel and Luceplan, La Cose Nostre, Edra, Radice ve Viceversa gibi şirketlerin sanat etkinliklerinin yerleşim planlamalarını, kurumsal kimlik çalışmalarını ve ürünlerinin tasarımını yaptılar. Uluslararası bir çok ödül alan ikili 2001 senesinde, ‘İtalya ve Japonya; Tasarım ve Yaşam Stili' temalı sergide ‘ev' bölümünü tasarladı.

2003-2004 yılları arasında Domus Academy öğrencileriyle seramik materyallerin şehir hayatına yeni uygulamaları konusunda "Fragile Surfaces" adlı bir araştırma yürüten ikili, değişen şehir hayatında gittikçe statik boyutlardan dinamik boyutlara geçen binaların tasarımında ve mimarisinde seramik kullanımını araştırdı. Bugüne kadar mimariye ve mimari öğelere sağlamlık ve kalıcılık katmak için kullanılmakta olan seramik öğeleri, bu araştırmada daha kırılgan, ışığa ve çevre koşullarına duyarlı biçimlerde ve esnek iletişim sağlayacak şekilde tasarlandı. Donegani ve Lauda, bu tür bir çalışmayla hem mimariyi işlevsel olarak tersine çevirebilme imkanı hem de zaman içinde durağanlaşmayan bir tasarım yaratmayı amaçladı.

Kurulduğu yıldan itibaren Gianfranco Ferre gibi dönemin en önemli tasarımcılarının dersler verdiği Domus Academy tasarımın tüm sosyal ortamlara gireceğini savunuyor. İtalyan tasarımının efsaneleşmesinde katkısı olan Domus Academy yetkililerine göre tasarım her alanı kapsayacak, hatta gelecekte büyük şirketlerin yönetim kurullarına tasarımcılar girecek; hem hizmet ve ürünü, hem de onu sunuş biçimini tasarlayacaklar.

 

 


İlişkili Haberler
Bu Haberi Sosyal Medyada Paylaşın
Yorumlar
Henüz yorum yapılmamış.
Bu İçeriğe Yorum Yazın
Ad Soyad
E-posta
Yorum
Kalan karakter :